Pokud máte zájem o některé z našich oblečků, k dispozici je vám Katalog (neustále se upravuje). Nechce-li se vám čekat na zhotovení oblečků na zakázku, většinou najdete oblečky ke koupi tady.

Duben 2007

Francouzské dvorské šaty (1775) - French Court Dress

18. dubna 2007 v 10:29 Rozdělané - In Progress
Tyto šaty jsou dokončené, k vidění v sekci historické!

Tyto šaty háčkuji podle předlohy z Paradise (edice Crochet Collector Costume), ale zvolila jsem kombinaci růžové (malinové) a světle modré, místo modré a bílé. Bohužel, malinová vlna na vrchní sukni došla a výrobce ji bude mít až koncem tohoto roku, takže šaty jsou nedodělané (a ještě chvíli budou). Proto zde zatím ukážu jenom část spodního prádla a klobouk. Pro jistotu, aby se necítil někdo pohoršen, že panenka má nahatá prsa, jen fotka zezadu.
Klobouk: v této době bylo v módě nosit velké klobouky, a tak ani tento není výjimkou. Je zdobený růžovým perem v horní části, v dolní části by měla být ještě ozdoba ze stuhy, kterou zatím nemám.
Spodní kalhoty: pod koleny nabrané a ozdobené třívrstvou krajkou.

I'm making this dress according to Paradise pattern (Crochet Collector Costume edition), but I chose a combination of pink (raspberry) and light blue instead of blue and white. Unfortunately, at present I'm out of the raspberry wool for overskirt and the maker is going to have it at the end of this year, so this dress is unfinished (and will be in this state for some time). That's why I'm showing only a part of underwear and a hat. For sure, to not make anybody feel bad that the doll has naked breasts, only a photo from back.
Hat: in this era big hats were in fashion, so this one is not any exception. It is decorated with pink feather in its upper part, in the lower part there should be a ribbon decoration, which I still don't have made.
Bloomers: they are gathered under knees and decorated with three-layer lace.
Aktualizace, 29.10. 2007: Vlnu už konečně mám, ale zase nemám čas... Alespoň jsem nafotila, co zatím mám, pořád je to víc, než spodní prádlo. Panenka už teď má spodní šat a část vrchního, část vlasů má na natáčkách, aby se jí zvlnily do tehdy módní lokny. Ještě je to daleko od dokončení, ale snad si aspoň trochu uděláte představu o tom, kterým směrem se šaty ubírají.
Update, 29.10. 2007: The wool finally arrived, but I don't have time lately... At least I made a picture of what I've made so far, still, it's more than underwear. The doll has underskirt and a part of the overskirt. Part of her hair is on rollers to make the curl fashionable at that time. The dress is far from finishing but hopefully you can imagine a bit where my work is going.
Aktualizace, 3.3. 2009: Spodničku jsem upravila na délku, byla o hodně delší, než se mi líbilo. Opatřila jsem ji vycpávkami, aby se boky rozložily správně do šířky. Vrchní šaty bohužel předělávám, protože nová vlna byla o zhruba odstín světlejší, než ta, ze které jsem dělala původně - jiná barvicí lázeň. Zatím jsem někde u 20. řady :D Níže foto předělané spodničky.
Update, 3.3. 2009: The underskirt was adjusted to not be too long. I made pads to shape the hips as they should be. Unfortunately I have to make the overskirt again - the new material I am using is about one shade lighter than the former material. So far I have made about 20 rows. Below there is a picture of adjusted underskirt.
Aktualizace, 12.3. 2009: O víkendu jsem opět pracovala, tentokrát se mi povedlo na tom sedět celé odpoledne. Dodělala jsem vrchní šaty, zbývají jen rukávy, lemy okrajů a ozdoby. Problém je, že nemám zlatou na ozdobu, tu starou jsem zatím nenašla, možná je někde ve sklepě, kam se mi opravdu nechce, a Madeiry, kterou jsem chtěla použít místo té původní, bylo málo (což jsem zjistila po dvouhodinové práci, kdy jsem většinu času nadávala, protože to byla příšerná práce). Takže jsem šaty zase musela odložit, příští týden jede mamka do Prahy, tak doufám že nějakou zlatou sežene, abych šaty do srazíku (28.3.) stihla.
Update, 12.3. 2009: I was working again at the weekend, this time I had whole afternoon for my work. I finished the overskirt, now I have only sleeves, borders and decorations left. The problem is I do not have a golden thread for borders, I have not found the older one so far, maybe it is somewhere in the cellar and I really do not have mood for going down there. And Madeira, which I wanted to use instead of the former one was too little (which I found after two hours of work, well, two hours of swearing, actually, as working with this material was really horrible). So I had to postpone further work again, my mum is going to Prague next week so hopefully she will manage to find some golden material for me, as I would like to finish this dress till our meeting, which is on March 28th.

Tyto šaty jsou dokončené, k vidění v sekci historické!

Středověké šaty (cca 1420) - Medieval Dress

18. dubna 2007 v 10:04 Historické - Historical Dress
První pokus o něco složitějšího (z mého pohledu velice složitého). Už dlouho obdivuji Denisu (molendrix) a její historické šaty, mimochodem, naprosto precizně udělané. A dostala jsem chuť se do toho také pustit. Donutily mě k tomu dvě věci. Jedna byla nákup mé první sběratelské panenky (Princess of the Renaissance), která se výborně hodí na historické šaty (a její originál šaty byly kombinací sametu a jakéhosi šusťáku - no fuj, ani neměla spodní šat, hanba) a druhým podnětem byla darovaná zelená látka se vzorkem, výborně se hodící na něco historického. Šaty mi ležely nastříhané asi dva měsíce, než jsem se odhodlala, a pak to byla práce na hodně dlouhých večerů (už jen proto, že mi občas od jehly praskl prst - šiju všechno v ruce). S uveřejněním jsem stále čekala, až udělám pokrývku hlavy, ale nějak do ní vůbec nemám chuť... ve středověku se nosily moc velké složitosti. Takže tady jsou zatím "jenom" šaty.
Šaty jsou dvoudílné - skládají se ze spodního šatu (materiál béžový úplet) a svrchního oděvu - tuniky (materiál podobný saténu). Typickým znakem tohoto období byly tzv. pachy (zvonové rukávy), jejichž délka se lišila. Tunika byla v přepásána nad úrovní pasu, ale nikoliv stažena - bylo neslušné zvýrazňovat ženské křivky. Nedělaly se rozdíly v oblékání mezi vdanou a svobodnou ženou - jediným rozdílem byla pokrývka hlavy. Zatímco žena vdaná nosila hlavu ovinutou šátkem, obepínajícím bradu a schovávajícím hrdlo, či různé čepce, svobodná dívka nosila rozpuštěné vlasy, zdobené pouze pásky tkanin. (Ha, když se neodhodlám k čepci, budu mít svobodnou dívku :D).

The first attempt at something more difficult (from my point of view, very difficult). I've been admiring Denisa (molendrix) and her historical dress for a long time, by the way, her dresses are made in very accurate way. So I wanted to try something too. Actually, I was forced to it by two things. The first one was a purchase of my first collector doll (Princess of the Renaissance), which is excellent for historical clothes (and her original dress was a combination of velvet and something like nylon mack - !yuk!, she even did not have any underdress, shame, shame, shame) and the second one was a gift of green material with a design which called for something historcial. I had had this dress cut for some two months till I started and after that it was work for many long evenings (partly because my finger sometimes burst - I sew everyting by hand and needle is not always friendly to my fingers). I was waiting with putting this dress here because I wanted to make a hat, but I still do not have mood for it somehow... they wore too difficult things to make in medieval era. So "only" dress so far.
The dress has two parts - underdress (beige knitwear) and the overdress - tunic (something like satin). The "bell" sleeves (so called "pachy" in Czech) were typical for this era - their length was various. The tunic was belted above the waist, but not too narrow - it was not proper to make women's curves too visible. In medieval era there were not any differences in clothes between married and single woman - the only difference was a head. Married women wore scarf which went around their chin and hiding the neck, or different hats, single women had their hair free, decorated only with some ribbons. (Wow, if I do not make the hat, I will have a single woman :D).

Večerní šaty - Evening Dress

18. dubna 2007 v 9:04 Šaty - Dresses
Opět pár večerů strávených s háčkem a vlnou a pokusem o střih, podobný tmavým večerním šatům, které ale byly šité. Popravdě, pořád mi není jasné, jak by v tomhle mohl někdo chodit... Ten spodek mi připomíná mořskou vílu, hmmm, možná by se to někdy dalo využít :)
Na postupu není nic zvláštního, pořád jen ubírání a přidávání, snad jen rukávy jsou maličko netypické, dělané systémem dírek (řetízková oka a vynechané sloupky) a opět přidávání a ubírání.

Again a couple of evenings with a hook and wool and trying to crochet a pattern similar to dark evening dress, which were sewn. Honestly, I still don't know how anybody could make a step in this... the bottom really remind me of a mermaid, hmmm, maybe I could use this some time :)
The technique is nothing special, taking and adding all the time, only the sleeves are a bit unusual, I made them from holes (chains and skipped stitches) and again, taking and adding.

Novinky - duben 2007

18. dubna 2007 v 8:25 Novinky - News
Nejnovější (a pro mě bohužel velmi častou) novinkou je, že nemám skoro na nic čas. Pokusím se teď polepšit a alespoň zaktualizovat tento blog o fotky, které mi leží dost dlouho na disku. Co se týče nových panenek, teď už brzdíme, jednak jsme koncem loňského roku s mamkou kupovaly byt, druhak se letos Mattel nijak moc nevytáhl a nové série panenek se nám nelíbí. Koupila jsem jen jednu, plážovou Teresu s plochýma nohama, spíš kvůli novému tělu, aby člověk viděl ten rozdíl a měl ve sbírce jednu s novým typem těla a hlavy.
Ovšem nějaká naděje na přírůstek je - zuřivě sháním Cinco de Mayo (Mexičanka, 5. května slaví Mexičané svátek, kdy si připomínají svou svobodu) ze série Dolls of the World, Erika slíbila, že se podívá na ebay, takže v budoucnu doufám, že bude moje (panenka, ne Erika :D). Až ji budu mít doma, určitě se tu pochlubím.
K dalším novinkám patří již druhý srazík panenkářských nadšenkyň (a nadšenců, neboť se dostavil jeden člen mužské populace, ovšem spíš ze studijních důvodů - ne, nestuduje psychologii, takže nezkoumal nás, ale panenky), který se - jak jinak - opět skvěle vydařil. Srazík se konal 17.4.2007 v pražské restauraci Ferdinanda, kde už nás znají a nevyhazují. Měli jsme dokonce i salónek, takže kramaření s látkami a výstavě panenek nic nebránilo.

20. dubna 2007
hua hua hua! Mám Cinco de Mayo, a to z naprosto nečekaného zdroje! Mamka byla v Praze v Kotvě, reklamovat mi batoh, a ze zvyku nakoukla do hraček, a měli ji tam. Takže dušička má pokoj a má vytouženou panenku :D Tímto máme tři sběratelské. Ještě bych ráda sehnala nějakou Indiánku, ale to opravdu bude muset jít přes ebay, jelikož jsou všude dávno vyprodané, poněkud staršího data.
Locations of Site Visitors