Pokud máte zájem o některé z našich oblečků, k dispozici je vám Katalog (neustále se upravuje). Nechce-li se vám čekat na zhotovení oblečků na zakázku, většinou najdete oblečky ke koupi tady.

Březen 2009

Březen 2009, Bílo-černá kombinace - March 2009, White and Black

22. března 2009 v 21:15 Téma měsíce - The Topic of the Month
Po dlouhé době zase jedno téma měsíce, kterého jsem se zúčastnila. No, spíš bych měla říct, že se ho zúčastnila moje mamka :D Původně šila dlouhou kostkovanou sukni, že se k ní časem udělá nějaký vršek, a kabátek - či kožíšek - k tomu že zase půjde časem nějaký spodek. Mno a přišla dcerunka - tedy já - a prohlásila, že to bude super na nové téma měsíce a splácla to oboje dohromady. Nikomu u nás doma se ta kombinace nelíbila - mamce se zdála divoká, příteli zase nudná. Já je přesvědčila a zrodilo se téma měsíce března.
Kabátek je ušitý ze vzorovaného fleece, našly jsme ho v pytli se zbytky, které nám kdysi kdosi daroval (snad hodná paní v galanterii, nebo zase jiné hodné paní v prodejně s látkami), sukně z látky taktéž neznámého původu - kdo by se v těch všech zdrojích vyznal. Výsledná fotomontáž je dílem mého přítele.

After long time we have again a topic of the month I took part in. Well, I should rather say my mum took part :D Originally she made a long skirt to make a suitable top in time, and a coat to make a suitable skirt or trousers in time. And her daughter - me - came and exclaimed this was super for a new topic of the month, and combined both of them together. Nobody at home liked it - mum said it was too wild, my boyfried said it was too boring. However, I persuaded them and the topic for March was born.
The coat is made of patterned fleece, we found it in some bag with rests of various materials we got from somebody in past (maybe the nice lady in sewing shop or another nice ladies in another shop), the skirt is made of material of uknown origin as well - who would remember all the sources. The final montage is made by my boyfriend.
Tady je detail oblecku - here is the detail:

Barbie v průběhu půl století

12. března 2009 v 13:31 Zajímavosti - Interesting Things
Všichni příznivci Barbie vědí, že toto plastové potěšení letos - a přímo tento měsíc - slaví 50 let od svého vzniku. Vědí to možná i nepříznivci, protože toto výročí je opravdu hodně medializované. A jak by ne? Těžko spočítat, kolik holčiček vyrůstalo ve společnosti této prsaté krasavice. A protože já jsem tak trochu fanoušek historie, rozhodla jsem se prošmejdit internet a získat nějaké informace o tom, jak se panenka v průběhu těchto padesáti let vyvíjela. Našla jsem opravdu ledacos zajímavého, a tak si zase trošku procvičím angličtinu a podělím se s vámi o některé ze zajímavostí, kterých jsem se dopídila.

1959
Na trhu hraček v New Yorku byla oficiálně představena Barbie Millicent Roberts z Wisconsinu. V době, kdy byl průměrný plat kolem pěti tisíc dolarů a za 25 centů jste si mohli pořídit 4,5 litru benzínu, stála první Barbie tři dolary. Od jednoho do pěti dolarů pak mohli majetnější rodiče dokupovat oblečky, ušité podle posledních pařížských trendů. Navzdory tomu, že Barbie byla přijata spíše skepticky, se jich za první rok prodalo na 300 000 kusů.
Úplně první Barbie (na obrázku) byla oblečena do proužkovaných černo-bílých plavek, na nohou měla pantoflíčky, v ruce držela sluneční brýle, vlasy měla učesané do ohonu a v uších kruhové náušnice. Původně byla navržena jako modelka - teenager, ovšem už o rok později se stala módní redaktorkou a v dalších letech následovala celá záplava možných i nemožných profesí.
Barbie se v tomto období inspirovala hvězdami padesátých let, jako byla Marilyn Monroe, Rita Hayworth nebo Elizabeth Taylor - vysoko klenuté obočí, stisknuté rudé rty, vlnitá ofina a stydlivý pohled do strany. I na jejím těle byl znát vliv tehdejší módy - světlá pleť, dlouhé štíhlé nohy, extra štíhlý pas i boky. Ačkoliv byla proslulá svou blonďatou hřívou, už od začátku se prodávala i ve variantě brunetky.

60. léta
V roce 1963 vzlétla do vesmíru první ženská kosmonautka, ruska Valentina Těreškovová, a Barbie ji brzy následovala. Dívky se začaly učit, že pro ně není žádná kariéra nemožná. Do roku 1970 byla Barbie například letuškou, baletkou, profesionální tenistkou, krasobruslařkou nebo módní návrhářkou pro mladé.
S fenoménem Beatles dostala Barbie novou podobu - mohla se otáčet v pase, a tak napodobovat tanec. Vyráběla se od roku 1967 pod jménem Twist N Turn Barbie (na obrázku) a o rok později už dostala i kamarádku - britku Stacey.
Během šedesátých let se Barbie postupně přizpůsobovala módním trendům - od natupírovaných účesů a módy ve stylu první dámy USA Jackie Kennedyové až k uhlazeným vlasům a oblečení se spoustou barev podle hnutí MODS (z anglického slova "modernists", jednalo se o mladé lidi ze střední vrstvy, kteří na sebe chtěli upozornit. Holdovali módě, poslouchali moderní jazz, proháněli se na skútrech a o víkendech pařili. Mods byli opakem tzv. Trads, což bylo označení hlavně pro starší generaci, dodržující vše tradiční, od módy až po poslech klasického dixielandu).
I obličej Barbie doznal změn, za vzor opět sloužily velké ženy jako Grace Kelly nebo Jackie Kennedyová. Make-up se zjemnil, obočí kleslo, přišly řasy a poprvé se objevily modré oči, bez kterých si pozdější Barbie ani neumíme představit. K blondýnce a brunetce přibyla zrzka, tehdy se tato barva vlasů nazývala tiziánová a kolem r. 1961 byla velice populární.
Začaly se také dělat první panenky s parukami, v r. 1963 to byla Fashion Queen Barbie (na obrázku) a v r. 1964 Miss Barbie - každá z nich u sebe měla tři paruky. Miss Barbie se dokonce vyráběla i s očima, které se mohly zavírat a otevírat, a seznam novinek zakončily první kloubové nohy.
70. léta
Tato éra se nesla ve znamení Hippies, a tak už v r. 1971, brzy po festivalu ve Woodstocku, si Barbie oblékla zvonové kalhoty a první karavan ji mohl vyvézt do přírody, kam se mládež hromadně uchylovala, aby si odpočinula od každodenního stresu ve víru velkoměst.
V r. 1972 slavily dívky obrovský triumf, když byl přijat zákon, zakazující diskriminaci pohlaví ve vzdělání, sportech a mimoškolních studentských aktivitách. Děvčata od té doby mohla navštěvovat kteroukoliv školu nebo mohla získat jakoukoliv kariéru.
Rok 1975 se pro Barbie nese ve znamení Olympijských her - získala zlatou medaili v gymnastice, krasobruslení a sjezdovém lyžování. O rok později vyhrála zlatou medaili v Innsbrucku americká krasobruslařka Dorothy Stuart Hamill.
70. léta znamenala pro Barbie opět velké změny v módě - sukně se měnily z počátečních mini na maxi, vlasy zůstávaly po vzoru Hippies volné, nesepnuté. V tomto období začalo být v módě opálení - jak mladí vyráželi více do přírody, jejich bledá pleť získávala zlatavý nádech. A tak i Barbie dala vale chorobné bledosti a přišla Malibu Barbie (na obrázku) - opálená blondýnka v modrých plavkách a růžových brýlých, připravená vyrazit se svou žlutou osuškou na pláž za poslechu hitů od Beach Boys. Superstar Barbie s sebou zase přinášela světla diskoték a moderní doba si žádala i moderní auto, a tak přišla na svět slavná růžová Corvette.
V 70. letech začaly být v módě rodinné televizní seriály a detektivky, vysílané vždy v pátek večer, a tak se lidem z různých částí světa přibližoval americký životní styl. Díky Malibu Barbie si mohla děvčata představit, jaké to asi je, žít někde, kde skoro pořád svítí slunce a pod chodidly vás hladí jemný písek. Další éra s sebou přinesla opět změněný obličej, poprvé zářící širokým úsměvem s dokonale bílými zuby. Díky zrovnoprávnění žen se pohled Barbie poprvé zaměřil přímo, už se nemusela stydlivě dívat stranou.

80. léta
V r. 1981 začaly obrovské změny v hudebním stylu a objevila se televizní stanice MTV. V průběhu osmdesátých let měla Barbie dokonce svou vlastní skupinu Barbie and the Rockers (na obrázku). Ohromovala svou bohatou chundelatou hřívou a typickým růžovým oblečením (dokonce i jako rockerka byla téměř celá v růžovém, inu, velká drsňačka). Nastala móda ramenních vycpávek, velkých opasků a upnutých legín - inspirace v módní ikoně, kterou se v letech 1982-1985 stala Madonna.
V době, kdy u nás probíhala sametová revoluce, vstoupila Barbie do armády. Aby byla zajištěna správná reprezentace, byla její uniforma konzultována přímo s Pentagonem. V témže roce začala organizace UNICEF bojovat za práva dětí, a tak Barbie nelenila a stala se vyslankyní UNICEFu (na obrázku).
S nástupem supermodelek jako Kim Alexis, Carol Alt nebo Paulina Pořízková, které se kromě předváděcího mola začaly objevovat na billboardech u silnic, se obličej Barbie opět změnil. V r. 1983 byla představena tzv. Angel Face Barbie (Barbie s andělským obličejem) - měla jemný obličej s velkýma kulatýma očima, světlou pleť a dlouhé, lehce melírované vlasy (imitující vliv sluníčka).
Poprvé přišla na trh Barbie odlišných etnických skupin - tzv. AA Barbie (Afro-Američanka) se zlatavým make-upem a hispánská Barbie.

90. léta
Různé profese Barbie opět odrážejí převratné změny této éry: Barbie se stává kandidátkou na prezidentku, hráčkou košíkové, automobilovou závodnicí, pilotkou, diplomatkou, vojenskou lékařkou, záchranářkou...
Ve světě módy vládly topmodelky Cindy Crawford, Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Naomi Campbell a Christy Turlington. Nastala éra extra dlouhých vlasů, velkých ofin a trvalých ondulací. Tohle všechno představuje nejprodávanější Barbie této doby, Totally Hair Barbie (na obrázku). Její vlasy měřily deset a půl palce, což je přibližně 27 cm. Žádná jiná Barbie nikdy neměla delší lokny!
S novým tisíciletím takřka za dveřmi doznal obličej Barbie znovu změn. Přesněji řečeno, 90. léta jsou ve znamení dvou různých obličejů. Zatímco první je stále ještě inspirován modelkami a oproti 80. létům doznává jen nepatrných změn, druhý typ je "dívkou z ulice" s ostřejšími rysy, menším nebo vůbec žádným úsměvem, menšíma, realističtějšíma očima a poněkud drzým výrazem. S tímto typem obličeje se vyráběly tzv. Generation Girls (na obrázku).
2000-2008
V době, kdy bulvární časopisy každý den přinášely zprávy o tom, která celebrita se s kým rozešla nebo dala dohromady, se o skandál postarala i Barbie. V r. 2004 totiž ohlásila, že se rozchází se svým dlouholetým přítelem Kenem!
Móda v této době je především ve znamení džín, a tak ani Barbie nezůstává pozadu, tentokrát ovšem už ne jako vychrtlá anorektička. Její tělo totiž prodělalo velkou změnu, stalo se anatomicky přirozenějším a poprvé se na něm objevil náznak pupíku. Panenky se také začaly dodávat s bohatším příslušenstvím, jako jsou různé náramky, hodinky, mobil, fotoaparát, rtěnky, kosmetické taštičky, botičky... Na obrázku je Jewel Girl Barbie.
Mattel začal i s výrobou panenek, které propagovaly firmy, známé ve světě módy, v r. 2006 tak vznikla série panenek Barbie Loves Benetton nebo o rok později Barbie Loves MAC (na obrázku).
2009
Barbie slaví neuvěřitelných 50 let, a co víc, na svých 50 vypadá stále neuvěřitelně mladě! Stále obléká nejnovější módní trendy, bydlí ve svém domě snů, jezdí v růžové Corvette a nemůže zapomenout na Kena. Jak už to tak u kulatých výročí bývá, přichází Mattel s narozeninovými sběratelskými panenkami 50th Anniversary Barbie. K dostání jsou ve dvou verzích - klasická blondýnka (na obrázku) a Afro-Američanka. A co nového Mattel chystá do další padesátky? Nechme se překvapit!
(zdroj: www.barbiemedia.com, Google, Wikipedia)

Novinky - březen 2009

3. března 2009 v 13:07 Novinky - News
Než jsem se nadála, přišel březen. Ne, nepřeskočilo mi, že píšu novinky hned na začátku měsíce, chci vás jenom seznámit s předělanou spodničkou na francouzské šaty :D Sice jsem to dala i do článku o nich, ale tam by se to mohlo ztratit, a já jsem na tu spodničku fakt pyšná :)
Takže tady máte fotku, původně měly být vycpávky tylové, ale jelikož tolik tylu nevlastním (ani netuším, jestli vůbec ještě nějaký vlastním), tak jsem na to vyzrála. Uháčkovala jsem pruh o šířce předpokládané vycpávky a dvojnásobné délce. Háčkovala jsem dlouhými sloupky, aby to rychle přibývalo, pak jsem to sháčkovala dohromady, nechala otvor na vycpání a přemýšlela, čím to vycpat, aby to bylo měkké a přitom ne moc těžké, aby to nestahovalo panence sukni z boků... Dokonce jsem kvůli tomu kontrolovala i různé hygienické potřeby na záchodě :D Kde mě nakonec napadlo (ty nejlepší nápady dostávám zásadně tam), že mám někde igelitku plnou čtverečků na háčkovaný patchwork, znáte to, takové ty babiččiny čtverce. No tak jsem čtyři vyndala, po dvou je složila do každé vycpávky, otvor zašila a vycpávky přišila. Myslím, že to vypadá opravdu dobře :)
Dneska (4. března) jsem šla podat daňové přiznání a cestou jsem si udělala dvakrát radost :) První návštěvou bazaru, kde jsem našla pěknou vlnu - v pytli bylo jedno přadeno silné bílé (prý mamce na čepici, už si ji zamluvila, na barbuchy se nehodí), pak tři klubka krásné tmavě vínové, akorát tak v síle (nebo spíš tenkosti) na panenky, a pak asi pět klubek černé efektní se stříbrnou nití. A to celé za 40 korun - no nekupte to, i když máte doma tři krabice s vlnou na barbuchy :D Z té vínové už úplně vidím nějaký svetřík na tu Luchiu, co mi má dorazit, no a z té efektní budou super společenské šaty... No a ta druhá radost byl balíček botiček a kabelek za 99 korun. Byly tam dvě růžové (fuj) kabelky, jedny černé botky (potřebuju), šedé polokozačky (hodí se) a dvoje různě růžové botky (darují se nebo se přemalují).

7. března: teď (23:00) jsem vstala z křesla po náročném odpoledni celá uháčkovaná. Dodělala jsem vrchní šaty francouzské dámy základní barvou až na potřebnou délku, ještě zbývá olemovat otevření a zapínání a uháčkovat ozdobný lem zlatou. A samozřejmě udělat rukávy, toho se upřímně děsím, od ramen k lotkům vypadají hrozně úzké. Doufám, že mi zítra budou prsty sloužit, dneska už mě do nich chytá křeč. Ještě jsem si pro "odpočinek" dala jedno starší téma měsíce - sekretářku, použila jsem na ni střih z jednoho z prvních modelů, které jsem háčkovala před třemi roky po operaci a je tu na blogu špatně nafocený. Tak jsem ho udělala znovu v jiných barvách a už s tím, že z toho bude sekretářka. Ještě bohužel není nafoceno, takže fotky dodám později. Počasí teď focení vůbec nepřeje, pořád prší :(
Tak tady je ta fotka. Bohužel práce OPĚT stagnuje, a to OPĚT pro nedostatek materiálu a neschopné prodavačky ve švadlence, které v našem městě prostě NEMŮŽOU mít zlatou... Tu původní jsem ještě pořád nenašla a ta Madeira, kterou jsem chtěla použít místo ní, nestačila... v půlce spodního okraje sukně došla, mimochodem, pracovalo se s ní naprosto příšerně. Takže musím počkat do příštího týdne, než mamka pojede do Prahy a doufat, že ji sežene. Pokud ne, tak šaty zase budou někdy příští rok, ach jo. Už mě to štve, mám fakt smůlu, co se týče tohoto modelu... moje první mega historické šaty a takových problémů. A navíc, když mám opravdu chuť do té práce na nich :P

13. března: pátek třináctého je pro mě naprosto super den, protože dneska dorazila Luchia! Erika ji odeslala ve středu, a tak jsem na 99% počítala s tím, že dnes dorazí. Ráno jsem si přivstala, abych byla připravená, až přijede pošta. Přítel si ze mě dělal legraci, když jsem krájela housky k snídani ve stoje a koukala z okna, jestli už neuvidím auto. Pak jsem ho viděla a oni jako kdyby tušili, jak jsem napnutá, objeli nejdřív všechny ostatní baráky ve slepých uličkách a pak se vrátili k tomu našemu :D Asi jsem vypadala jak hlídací pes, jak jsem tak z toho okna bez dechu sledovala manévry poštovní dodávky. A ten úžasný pocit, když se ozval zvonek :D Konečně jsem se mohla z panenky pořádně radovat, protože já jsem ten typ, že dokud ji nedržím v ruce, tak mi jaksi nedochází, že je moje. A tak celý ten přibližně měsíc ode dne, kdy ji Erika pro mě koupila jsem měla jen takový neurčitý radostný pocit, když jsem si uvědomila, že ji budu mít, ale současně i obavy, aby se s ní něco po cestě nestalo. I když mě už pak Erika uklidnila, že dorazila k ní, pořád to nějak nebylo ono. To až teď, když jsem ji vybalila a držela v ruce. Zvláštní je, že oproti barbuchám mi připadá jako z jiného světa. Asi proto, že je to takový hodně osobitý typ panenky. Člověk ani nemůže uvěřit, že se jich udělala větší série... přijde mi třeba jako OOAK, člověk si těžko představí, že tyhle panenky vyrábí nějaká továrna :) No a samozřejmě jsem hned hnala přítele pořídit fotku - aby panenka nebyla nahulatá, oblékla jsem jí svatební šaty, které jsem uháčkovala asi před dvěma týdny a vyšly poněkud volnější přes prsa - tyhle panenky mají totiž hooodně vyvinutý hrudník :)
21. března: tak francouzská dáma do srazíku nebude, mamka zlatou nesehnala a když jsem skuhrala Erice do mailu, tak mi nabídla, že na srazík vezme nějakou zlatou, co sežene. Takže na srazík vezmu jen ty nedodělané vrchní šaty a klobouk, abysme porovnaly odstín/tloušťku, s panenkou a se spodničkou se tahat nebudu. Ale začala jsem další historické, inspirována tématy měsíce u Katy a Mony jsem začala svatební šaty ze začátku 20. stol., za včerejšek, který jsem strávila doma převážně v posteli, protože jsem lehce ochořela, jsem udělala spodní prádlo - korzet a "bombarďáky" (tohle slovo se příteli hrozně líbí :D). Možná, že do srazíku zvládnu i vrchní šaty, pokud ne, tak tam vezmu aspoň tohle.
Locations of Site Visitors