Pokud máte zájem o některé z našich oblečků, k dispozici je vám Katalog (neustále se upravuje). Nechce-li se vám čekat na zhotovení oblečků na zakázku, většinou najdete oblečky ke koupi tady.

Barbie v průběhu půl století

12. března 2009 v 13:31 |  Zajímavosti - Interesting Things
Všichni příznivci Barbie vědí, že toto plastové potěšení letos - a přímo tento měsíc - slaví 50 let od svého vzniku. Vědí to možná i nepříznivci, protože toto výročí je opravdu hodně medializované. A jak by ne? Těžko spočítat, kolik holčiček vyrůstalo ve společnosti této prsaté krasavice. A protože já jsem tak trochu fanoušek historie, rozhodla jsem se prošmejdit internet a získat nějaké informace o tom, jak se panenka v průběhu těchto padesáti let vyvíjela. Našla jsem opravdu ledacos zajímavého, a tak si zase trošku procvičím angličtinu a podělím se s vámi o některé ze zajímavostí, kterých jsem se dopídila.

1959
Na trhu hraček v New Yorku byla oficiálně představena Barbie Millicent Roberts z Wisconsinu. V době, kdy byl průměrný plat kolem pěti tisíc dolarů a za 25 centů jste si mohli pořídit 4,5 litru benzínu, stála první Barbie tři dolary. Od jednoho do pěti dolarů pak mohli majetnější rodiče dokupovat oblečky, ušité podle posledních pařížských trendů. Navzdory tomu, že Barbie byla přijata spíše skepticky, se jich za první rok prodalo na 300 000 kusů.
Úplně první Barbie (na obrázku) byla oblečena do proužkovaných černo-bílých plavek, na nohou měla pantoflíčky, v ruce držela sluneční brýle, vlasy měla učesané do ohonu a v uších kruhové náušnice. Původně byla navržena jako modelka - teenager, ovšem už o rok později se stala módní redaktorkou a v dalších letech následovala celá záplava možných i nemožných profesí.
Barbie se v tomto období inspirovala hvězdami padesátých let, jako byla Marilyn Monroe, Rita Hayworth nebo Elizabeth Taylor - vysoko klenuté obočí, stisknuté rudé rty, vlnitá ofina a stydlivý pohled do strany. I na jejím těle byl znát vliv tehdejší módy - světlá pleť, dlouhé štíhlé nohy, extra štíhlý pas i boky. Ačkoliv byla proslulá svou blonďatou hřívou, už od začátku se prodávala i ve variantě brunetky.

60. léta
V roce 1963 vzlétla do vesmíru první ženská kosmonautka, ruska Valentina Těreškovová, a Barbie ji brzy následovala. Dívky se začaly učit, že pro ně není žádná kariéra nemožná. Do roku 1970 byla Barbie například letuškou, baletkou, profesionální tenistkou, krasobruslařkou nebo módní návrhářkou pro mladé.
S fenoménem Beatles dostala Barbie novou podobu - mohla se otáčet v pase, a tak napodobovat tanec. Vyráběla se od roku 1967 pod jménem Twist N Turn Barbie (na obrázku) a o rok později už dostala i kamarádku - britku Stacey.
Během šedesátých let se Barbie postupně přizpůsobovala módním trendům - od natupírovaných účesů a módy ve stylu první dámy USA Jackie Kennedyové až k uhlazeným vlasům a oblečení se spoustou barev podle hnutí MODS (z anglického slova "modernists", jednalo se o mladé lidi ze střední vrstvy, kteří na sebe chtěli upozornit. Holdovali módě, poslouchali moderní jazz, proháněli se na skútrech a o víkendech pařili. Mods byli opakem tzv. Trads, což bylo označení hlavně pro starší generaci, dodržující vše tradiční, od módy až po poslech klasického dixielandu).
I obličej Barbie doznal změn, za vzor opět sloužily velké ženy jako Grace Kelly nebo Jackie Kennedyová. Make-up se zjemnil, obočí kleslo, přišly řasy a poprvé se objevily modré oči, bez kterých si pozdější Barbie ani neumíme představit. K blondýnce a brunetce přibyla zrzka, tehdy se tato barva vlasů nazývala tiziánová a kolem r. 1961 byla velice populární.
Začaly se také dělat první panenky s parukami, v r. 1963 to byla Fashion Queen Barbie (na obrázku) a v r. 1964 Miss Barbie - každá z nich u sebe měla tři paruky. Miss Barbie se dokonce vyráběla i s očima, které se mohly zavírat a otevírat, a seznam novinek zakončily první kloubové nohy.
70. léta
Tato éra se nesla ve znamení Hippies, a tak už v r. 1971, brzy po festivalu ve Woodstocku, si Barbie oblékla zvonové kalhoty a první karavan ji mohl vyvézt do přírody, kam se mládež hromadně uchylovala, aby si odpočinula od každodenního stresu ve víru velkoměst.
V r. 1972 slavily dívky obrovský triumf, když byl přijat zákon, zakazující diskriminaci pohlaví ve vzdělání, sportech a mimoškolních studentských aktivitách. Děvčata od té doby mohla navštěvovat kteroukoliv školu nebo mohla získat jakoukoliv kariéru.
Rok 1975 se pro Barbie nese ve znamení Olympijských her - získala zlatou medaili v gymnastice, krasobruslení a sjezdovém lyžování. O rok později vyhrála zlatou medaili v Innsbrucku americká krasobruslařka Dorothy Stuart Hamill.
70. léta znamenala pro Barbie opět velké změny v módě - sukně se měnily z počátečních mini na maxi, vlasy zůstávaly po vzoru Hippies volné, nesepnuté. V tomto období začalo být v módě opálení - jak mladí vyráželi více do přírody, jejich bledá pleť získávala zlatavý nádech. A tak i Barbie dala vale chorobné bledosti a přišla Malibu Barbie (na obrázku) - opálená blondýnka v modrých plavkách a růžových brýlých, připravená vyrazit se svou žlutou osuškou na pláž za poslechu hitů od Beach Boys. Superstar Barbie s sebou zase přinášela světla diskoték a moderní doba si žádala i moderní auto, a tak přišla na svět slavná růžová Corvette.
V 70. letech začaly být v módě rodinné televizní seriály a detektivky, vysílané vždy v pátek večer, a tak se lidem z různých částí světa přibližoval americký životní styl. Díky Malibu Barbie si mohla děvčata představit, jaké to asi je, žít někde, kde skoro pořád svítí slunce a pod chodidly vás hladí jemný písek. Další éra s sebou přinesla opět změněný obličej, poprvé zářící širokým úsměvem s dokonale bílými zuby. Díky zrovnoprávnění žen se pohled Barbie poprvé zaměřil přímo, už se nemusela stydlivě dívat stranou.

80. léta
V r. 1981 začaly obrovské změny v hudebním stylu a objevila se televizní stanice MTV. V průběhu osmdesátých let měla Barbie dokonce svou vlastní skupinu Barbie and the Rockers (na obrázku). Ohromovala svou bohatou chundelatou hřívou a typickým růžovým oblečením (dokonce i jako rockerka byla téměř celá v růžovém, inu, velká drsňačka). Nastala móda ramenních vycpávek, velkých opasků a upnutých legín - inspirace v módní ikoně, kterou se v letech 1982-1985 stala Madonna.
V době, kdy u nás probíhala sametová revoluce, vstoupila Barbie do armády. Aby byla zajištěna správná reprezentace, byla její uniforma konzultována přímo s Pentagonem. V témže roce začala organizace UNICEF bojovat za práva dětí, a tak Barbie nelenila a stala se vyslankyní UNICEFu (na obrázku).
S nástupem supermodelek jako Kim Alexis, Carol Alt nebo Paulina Pořízková, které se kromě předváděcího mola začaly objevovat na billboardech u silnic, se obličej Barbie opět změnil. V r. 1983 byla představena tzv. Angel Face Barbie (Barbie s andělským obličejem) - měla jemný obličej s velkýma kulatýma očima, světlou pleť a dlouhé, lehce melírované vlasy (imitující vliv sluníčka).
Poprvé přišla na trh Barbie odlišných etnických skupin - tzv. AA Barbie (Afro-Američanka) se zlatavým make-upem a hispánská Barbie.

90. léta
Různé profese Barbie opět odrážejí převratné změny této éry: Barbie se stává kandidátkou na prezidentku, hráčkou košíkové, automobilovou závodnicí, pilotkou, diplomatkou, vojenskou lékařkou, záchranářkou...
Ve světě módy vládly topmodelky Cindy Crawford, Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Naomi Campbell a Christy Turlington. Nastala éra extra dlouhých vlasů, velkých ofin a trvalých ondulací. Tohle všechno představuje nejprodávanější Barbie této doby, Totally Hair Barbie (na obrázku). Její vlasy měřily deset a půl palce, což je přibližně 27 cm. Žádná jiná Barbie nikdy neměla delší lokny!
S novým tisíciletím takřka za dveřmi doznal obličej Barbie znovu změn. Přesněji řečeno, 90. léta jsou ve znamení dvou různých obličejů. Zatímco první je stále ještě inspirován modelkami a oproti 80. létům doznává jen nepatrných změn, druhý typ je "dívkou z ulice" s ostřejšími rysy, menším nebo vůbec žádným úsměvem, menšíma, realističtějšíma očima a poněkud drzým výrazem. S tímto typem obličeje se vyráběly tzv. Generation Girls (na obrázku).
2000-2008
V době, kdy bulvární časopisy každý den přinášely zprávy o tom, která celebrita se s kým rozešla nebo dala dohromady, se o skandál postarala i Barbie. V r. 2004 totiž ohlásila, že se rozchází se svým dlouholetým přítelem Kenem!
Móda v této době je především ve znamení džín, a tak ani Barbie nezůstává pozadu, tentokrát ovšem už ne jako vychrtlá anorektička. Její tělo totiž prodělalo velkou změnu, stalo se anatomicky přirozenějším a poprvé se na něm objevil náznak pupíku. Panenky se také začaly dodávat s bohatším příslušenstvím, jako jsou různé náramky, hodinky, mobil, fotoaparát, rtěnky, kosmetické taštičky, botičky... Na obrázku je Jewel Girl Barbie.
Mattel začal i s výrobou panenek, které propagovaly firmy, známé ve světě módy, v r. 2006 tak vznikla série panenek Barbie Loves Benetton nebo o rok později Barbie Loves MAC (na obrázku).
2009
Barbie slaví neuvěřitelných 50 let, a co víc, na svých 50 vypadá stále neuvěřitelně mladě! Stále obléká nejnovější módní trendy, bydlí ve svém domě snů, jezdí v růžové Corvette a nemůže zapomenout na Kena. Jak už to tak u kulatých výročí bývá, přichází Mattel s narozeninovými sběratelskými panenkami 50th Anniversary Barbie. K dostání jsou ve dvou verzích - klasická blondýnka (na obrázku) a Afro-Američanka. A co nového Mattel chystá do další padesátky? Nechme se překvapit!
(zdroj: www.barbiemedia.com, Google, Wikipedia)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Katy Katy | E-mail | Web | 14. března 2009 v 14:44 | Reagovat

Moc krásné, četla jsem to jedním dechem.Katy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Locations of Site Visitors