Pokud máte zájem o některé z našich oblečků, k dispozici je vám Katalog (neustále se upravuje). Nechce-li se vám čekat na zhotovení oblečků na zakázku, většinou najdete oblečky ke koupi tady.

Květen 2009

Francouzské dvorské šaty (1775) - French Court Dress (1775)

30. května 2009 v 12:25 Historické - Historical Dress
Francie 18. století. Na trůn nastupuje Marie Antoinette a do módy se znovu dostávají krinolíny. Co to vlastně bylo? Krinolína byla konstrukce, která se nosila pod sukní a tvarovala ji na bocích do šířky. První krinolíny se dělaly ze železných obručí, pokrytých kůží, které se spojovaly do jakési "klece" pruhy látek. Později byly tyto konstrukce nahrazeny vycpávkami a polštářky. Tento kostým se skládá ze spodního prádla, bohaté krajkové spodničky, pro toto období typické, vytvarované malými polštářky na bocích. Vrchní sukně má budit zdání těžkého brokátu. Živůtek je vytvarovaný do "véčka" a přiléhá těsně na tělo, je zdobený zlatou výšivkou. Rukávy přiléhají těsně k horní části paže až po loket, ale směrem dolů se rozšiřují a odhalují záplavu krajek na manžetách.
Účesy této doby byly složité a od 70. let 18. století sahaly postupně výš a výš, až dosahovaly téměř 60 cm! Klobouky se nosily poměrně veliké a bohatě zdobené. V módě byla zejména pera různých ptáků.

France, 18th century. Marie Antoinette is ascending the throne and farthingales are again in the fashion. But what was the farthingale? It was a framework worn under dresses to create the widest possible skirt which extended only at the sides. Early farthingales were made of leather covered iron hoops, sewn together with strips of fabric, to form a cage. This was replaced in the latter part of the century with pads and pillows. This costume consists of bloomers, an opulent lace underskirt typical of the era, complete with pads sewn in at the hips for an authentic profile. The overskirt should have the look of heavy brocade. The bodice is tightly ttted with a deep V waistline, decorated with gold embroidery. The sleeves are tight at the upper part of the arm but towards the wrist there are wider, revealing a cascade of lace at the cuff.
Coiffures of this period were elaborate and from the early 1770's continued to get higher and higher, until reaching a height of nearly two feet! Hats of this period were of necessity quite large and fairly decorated. Especially feathers of various birds were very fashionable.
Model byl tvořený podle návodu od Paradise Publications - edice Crochet Collector Costume, sešit č. 2. Protože mě nebaví tvořit přesně podle návodu a protože u nás se sehnal jiný materiál, plus se mi nelíbila jejich kombinace barev, rozhodla jsem se trochu experimentovat. Tady je původní obrázek od Paradise:

The model was made according to the Pattern by Paradise Publications - Crochet Collector Costume, vol. 2. Because I do not like working exactly according to the pattern and because I had different material, plus I did not like their combination of colours, I decided to experiment a little. Here is the original picture by Paradise:
Jako materiál jsem si zvolila vlnu zn. Gloria. Je relativně tenká a dobře se s ní pracuje. Protože se mi nelíbila čistě bílá spodnička, zvolila jsem světle modrou. Vrchní šaty jsem chtěla výraznější, a tak jsem si vybrala malinový odstín. Klobouk v tom samém odstínu mi ale připadal divný, a tak jsem ho uháčkovala také modrý. Zlatou na ozdobu jsem nechala, jemné růžové linky nahradila modrými. Šaty jsem začala háčkovat na jaře 2007, kdy jsem vytvořila spodní prádlo, klobouk, spodničku bez vycpávek a část vrchních šatů. Jenže na ty mi došel materiál, a tak jsem si objednala z VLNAPu další, ovšem byl výpadek ve výrobě a další slibovali až koncem roku 2007. Přišla v říjnu, ale zůstala pokojně v krabici, protože jsem před Vánoci neměla čas, všechno se připravovalo na přistěhování mého zahraničního přítele, takže jsem přebírala a organizovala věci v celém bytě, aby se nám sem vešel. Přítel přijel v lednu 2008 a jelikož jsme se do té doby viděli jen třikrát, téměř veškerý čas byl věnovaný zvykání si na společné soužití a samozřejmě, ve stádiu relativně čerstvé zamilovanosti jsme chtěli být co nejvíc spolu, takže jsem svého koníčka na čas odložila. Znovu jsem se k tomu dostala až na jaře tohoto roku, kdy jsem panenku svlékla, všechno jakž takž zbavila prachu a trochu zapracovala na spodničce. Předně jsem ji zkrátila, protože podle návodu vyšla moc dlouhá, a potom jsem přišila polštářky, abych vytvarovala boky. Vybalila jsem i novou vlnu, že dokončím poslední zhruba 3 cm, co zbývaly na šatech. Jenže byla nová barvicí lázeň, a tak odstín byl o dost světlejší než na původních šatech. Co naplat, šaty jsem musela celé udělat znovu. Pak nastal problém se zlatou. Tu původní, kterou jsem použila na spodním prádle a klobouku, jsem nějak nemohla najít. Uklidila jsem ji tehdy tak, abych ji zcela určitě našla, až budu potřebovat... Použila jsem tedy vyšívací Madeiru, protože nic jiného jsem neměla. Byla to příšerná práce a po dvou hodinách mi došla a víc nebylo. Potřebovala jsem ještě tak na půlku vrchních šatů. Takže jsem zase párala a pátrala po nějaké jiné zlaté. V Kolíně nic neměli, ba dokonce ani v Praze jsem nesehnala. Erika mě navnadila, že má nějakou zlatou šálku, kterou si budu moct vypárat, no na srazíku mi řekla, že je bohužel stříbrná :D Mamka nakonec nějakou zlatou sehnala, ale ta se mi moc nelíbila. No, po dalších dvou měsících shánění jsem to vzdala a použila ji. Protože byla zase trochu jiná, než ta původní, předělala jsem i lem klobouku.
Nakonec zbývaly rukávy, se kterými jsem si dost užila. Naštěstí se dělaly tak, že se nemusely obracet, to bych v té jejich "šířce" asi nezvládla. Na sukni jsem použila dva velké knoflíky, sehnala jsem jich na eBay šest, byly moc krásné, nevím, jestli se zrovna sem hodí, ale opravdu jsem se do nich zamilovala :D Na živůtek jsem nakonec přišila zlatou na ozdobu, to byla taky peripetie, musela jsem ji opatrně přišívat bodově nití, aby to nebylo vidět, na to háčkované se přišívala opravdu hrozně, takže místy vyšla trochu jinak, než bych si přestavovala. Celé šaty jsem nakonec doplnila modrou růžičkou jako třešničkou na dortu.

As a material I chose wool Gloria. It is quite thin and I like working with it. Because I did not like pure white underskirt I chose light blue. The overskirt I wanted a bit brighter, so I chose raspberry. But the hat in this colour seemed to me strange, so I made it blue. Gold for decoration was ok, tiny pink lines were replaced by blue. I started making this dress in spring 2007 when I made the bloomers, hat, underskirt without pads and a part of the overskirt. But I ran out of material so I ordered more in VLNAP, but they were out of stock and promised new at the end of the year. It came in October but it stayed peacefully in the box, because before Christmas I did not have any time, I was preparing everything for moving of my foreign boyfriend, I was going through and sorting all the things in our small flat so my boyfriend could have some place here :D My boyfriend came in January 2008 and because we had met before only three times, we spent almost all our time together, so I put my hobby aside for some time. I started working on this dress again in spring 2009 when I undressed the doll, got rid of dust and finished the underskirt. First of all I adjusted it to be shorter and after that I added little pillows to make the hips look properly. I also opened the box with new material to finish those 3 cm of overskirt. But they used a bit different colour so the shade was lighter than the former material. Well, what to do... I made the overskirt again. After that I had problems with gold. I somehow could not find the one I used for the bloomers and the hat. You know, I put it somewhere so I could always find it... so I did not :D I used Madeira (normally used for embroidery) because I did not have anything else. It was horrible work and after two hours I found I had too little of it and still about half of the overskirt to do. So I undid it and was searching again for something to use. In Kolin they had nothing, even in Prague no success. Erika told me she had had some old shawl for me to use the material from it. But at the meeting it turned out it was silver :D My mum finally got some gold but I did not like it very much. Well, after another two months I gave up and used it. Because it was again a bit different from the former one, I had to do the hem of the hat again. At the end I made sleeves - I had really fun with them. Fortunately they were made to not be turned, I would not be able to turn them in their "width". For the skirt I use two big buttons - I bought six of them on eBay, they were so lovely. I do not know if they really fit here but I really fell in love with them :D The bodice I decorated with gold, too, I had to sew it in points for the stitches to not be visible. It was really horrible work sewing it on the crochet base, so sometimes it is a bit different from my wish. The whole dress I finished with a little rose - as a top of the cake.

Spodní prádlo a klobouk - Bloomers and hat
"Bombarďáky", nabírané pod koleny a ozdobené proužkem růžové a zlaté, s krajkovými manžetami. Klobouk široký, částečně skládaný, zdobený zlatým lemem a ptačím perem.

Bloomers gathered under the knees and decorated with strips of pink and gold, with lace cuffs. Hat is wide, partially folded, decorated with golden trim and bird feather.

Spodnička - Underskirt
Háčkovaná vějířkovým vzorem, aby imitovala krajku. Po dokončení jsem z rubu přišila vycpávky na boky, vyrobené z nepoužitých patchworkových čtverečků, které jsem zašila do jakési síťky, uháčkované z téže vlny, jako je spodnička.

Made in shells to look like lace. After finishing it I added pads for hips. I made them from unused patchwork squares, closed in some kind of crochet net made of the same material as the underskirt.

Základ vrchních šatů - Base of the overskirt
Háčkované drobným mušličkovým vzorem z malinové vlny. Vzor má imitovat bohatý těžký brokát.

Made in little shells pattern of raspberry wool. The pattern should imitate rich heavy brocade.

Model po dokončení - Completed model

Novinky - květen 2009

10. května 2009 v 20:55 Novinky - News
Oba květnové svátky, na které jsem se tolik těšila, protože se jednalo o pátky a tudíž delší víkendy, jsou fuč a před námi žádná naděje na volno :( Nojo, penízky jsou potřeba, a tak jsem se dala v práci zlanařit na třítýdenní intenzivní výuku se zaměřením na obchodní angličtinu, jenže se jede za plného provozu, vždycky jsem dělala intenzivky jen o prázdninách, kdy mi bylo hej, neměla jsem tolik kurzů. Zato když máte ke svému celkem nabitému rozvrhu učit ještě 6-9 hodin týdně navíc, je to fuška. Z domova chodím po sedmé, vracím se po osmé (samozřejmě návrat je po osmé večer, naproti tomu odchod po sedmé ranní, fuj), utahaná, protivná, zralá zalézt do rakve a zaklapnout za sebou víko. Tvoření jsem jakž takž věnovala část obou prodloužených víkendů a jelikož oba naše šicí stroje odmítaly spolupracovat na tenkých látkách, většina se toho jela ručně, což mělo za následek: rozpíchané prsty, popraskané prsty, odřené nehty a nakonec šup s jehlou pod nehet, a to pěkně hluboko, au au. Říkala jsem tenké látky? Když toho máte prošít čtyři vrstvy, tak máte chuť vzít si na pomoc kladivo, aby tím ta jehla prošla. Nebo rovnou sekeru a nepovedený výtvor rozštípat i se stolem...

Takže, čemu jsem se vlastně věnovala?

1) Chlap má hotový rolák a kalhoty k saku (mamka tvrdí, že v tom roláku vypadá spíš, jak když zrovna vyšel z chirurgie, no já vím, límce vsazovat zrovna moc neumím a tenhle šel fakt trošku moc vysoko), už má skoro hotové i to sako - zbývá přišít zapínání.

2) Jedno děvče má hotové tričko.

3) Druhé děvče má hotové kalhoty (heh, tady jsem se snažila o kapsy, a to ještě tím správným technickým postupem, výsledkem je každá kapsa jiná a jinde přišitá) a koženou vestu, roláček do tohoto outfitu je téměř hotový, opět zbývá přišít zapínání.

4) Pokusila jsem se ušít své první dvoudílné plavky a podle toho stejného střihu i spodní prádlo - spoďárky už jsou tady na blogu, plavky dorazí brzy také, já vím, mám skluz, jako vždycky, ach jo.

5) Dokončila jsem zelené úpletové minišaty, jsou příšerně zrasované, protože jsme se snažily to šít na stroji, výsledkem jsou cuchance nití a trochu i dírky, protože kus šatů nám ten stroj normálně sežral :O

6) V pátek ráno jsem stihla uháčkovat celé šatičky, trvalo to asi čtyři nebo pět hodin. Zjistila jsem, že perlovka není ten nejlepší materiál, aspoň pro mě (nebo pro tyhle šaty).

7) Francouzská dáma opět pokročila, vykašlala jsem se na čekání na Godota, ehm, totiž na zlatou, a vzala jsem tu, co se mi nelíbí, ale je jí hodně. Takže šatům už teď zbývá jen jeden a půl rukávu, jinak jsou olemované, sukně nabraná, přišité úžasné ozdobné knoflíky, které jsem koupila na eBay (ve skutečnosti se na ty šaty zas až tak moc nehodí, ale mně se strašně líbily). No, rukávy dělat je ovšem legrace, která vydá za celé předchozí snažení včetně znovudělání celých vrchních šatů... Jak prohlásila maminka, bude to tvrdě zasloužený model.

8) Luchia má nové šatičky, aniž bych je plánovala. Vlastně jsem zkoušela střih, jeden z mnoha, které jsem si stihla pořídit na eBay (vážně, neptejte se mě, kolik jsem tam už utratila). Málem jsem to vyhodila, sukně byla hrozně úzká, žádná panenka se do toho nenarvala, někde se stala chyba, buď na střihu, nebo mezi stolem a hlavou... Chtěla jsem z toho udělat letní košili a na sukni se vykašlat, pak mamka háčkovala na "Lucku" kalhoty, přivlekla ji do obýváku a stěžovala si, že ty kalhoty musí zúžit, protože má Lucka malý zadek a boky. Tak jsem ji drapla (Luchiu, ne mamku) a začala ji pěchovat do těch šatů. Nešlo to, nešlo... bojovala jsem já, bojovala panenka, bojovaly šaty... rupnutí ničeho se kupodivu nekonalo (že bych tak kvalitně šila?) a najednou byla v tom (teda v těch šatech). A víte, že modrá barva jí sluší?

9) Mamka uháčkovala kalhoty a svetřík, plánuje zkusit po pár letech pletení, tak už se těším. Já s jehlicemi dost bojuju.

Jinak mám spoustu plánů na prázdniny, až nebudu mít tolik práce. Chystám se na mořskou vílu, nějakou holku ze šantánu, dodělat všechny resty (haha, to bych potřebovala tak dvacet let), taky bych chtěla zkusit něco jako Chicago, pokusit se ušít něco na Tonnerku, trochu nastudovat problematiku různých technik (jako vsazování různých typů límců, ať pak nejsem při šití takový "noob"), zkusit zvětšit barbuší střihy na Tonnerku... hele, já radši pokračovat nebudu, nechte se překvapit, protože já nerada slibuju a pak neplním, a stejně vím, že prázdniny utečou a já nic moc nestihnu.

Ještě přidám další novinky: za obrovské pracovní nasazení a stres při třítýdenní intenzivní výuce jsem se odměnila dvěma panenkami - top modelkami. První jsem našla Milan a původně to měla být jediná odměna. Ale pak jsem náhodně našla za pěknou cenu Monte Carlo, která se mi vždycky líbila, ale byla na mě moc drahá, a byla i druhá odměna :D

A pak jedna MEGANOVINKA: Francouzská dáma už je hotová! Zatím je k vidění jenom na Dámě (nick tatokalan, fotogalerie), ale počítám, že o víkendu by se mohla objevit i tady. Chystám k ní trochu povídání a tohle je první týden, kdy mám zase maličko čas, takže doháním nějaké resty, ale o víkendu budu snad doma, tak se zkusím pochlapit a dodělat ji i tady :) Mám z toho trochu divný pocit, že už je hotová, "strašila" mě tři roky a teď je po ní prázdnota. Dlouho nebude, mám tu na dodělání ty historické svatební a už plánuju další, koupila jsem z eBay několik panenek, z nichž jedna je My Scene s řasami a loknami, tak pro ni chci udělat nějaké šatky kolem roku 1890 či tak nějak podobně. Jen jsem přišla na to, že musím doobjednat vlny, protože mám samé tmavé odstíny, které se k ní nehodí :) Takže jsem dneska trochu provětrala zásoby VLNAPu, uvidíme, co budou mít a kdy to pošlou. Otázkou je, kam to v našem přeplněném bytě dám a co na to přítel, až přivezou krabici velikosti menší kredence :D

Mattel-starší typy - Mattel-old bodies

10. května 2009 v 20:28 Moje panenky - My Dolls
Barbie
Moje úplně první Barbie od Mattela. Mamka mi ji koupila v době, kdy už jsem si s panenkami teoreticky hrát neměla. Bylo to, tuším, v osmé třídě základní školy. Ale já jsem ji hrozně chtěla, protože do té doby jsem měla "jenom" takovou tu obyčejnou, co měla vlasy přidělané na hlavě uprostřed. Pamatuji si, jak jsem přišla následující den do školy a pochlubila se, že jsem konečně dostala Barbínu. No... všichni se mi smáli a já nechápala, proč. Ale co, já vždycky byla jiná :D

My first Barbie by Mattel. My mother bought it for me in time I was quite a "big girl" for playing with dolls. If I remember well, it was in my eighth class at primary school. But I was really longing for it because till that time I had "only" that ordinary one, with hair fastened only at one point on its head (in the centre of it). I remember coming to school the next day and being proud of my Barbie. Well... everybody was laughing at me and I did not understand why. Never mind, I was always a bit different :D

Butterfly Art Barbie
Tuto panenku jsem sehnala v červnu 2009 na eBay ve společnosti dalších několika panenek. Všechny byly nahé, takže se rozjela velká detektivka kvůli jejich identifikaci. Musím poděkovat děvčatům z Dámy, která velmi rychle zareagovala a panenky identifikovala. Tato panenka má na bříšku "tetování" - motýla - a prodávala se s aršíkem tetování, které si mohly děti samy aplikovat (pamatujete si možná na žvýkačky s tetováním, které se prodávaly u nás a byl to strašný hit). V roce 1999 ale Mattel musel výrobu této panenky zastavit, protože rodiče prohlašovali, že má panenka špatný vliv na jejich děti. Zatím jsem ji na žádný model nepoužila, ale zamýšlím s ní nějaké lesní víly, elfky apod.

I bought this doll in June 2009 in a company of several other dolls. All of them were naked and I started a big detective story because of their identification. I have to thank the girls from Dáma who reacted very quickly and identified all the dolls. This doll has a "tatoo" - butterfly - on her belly and was sold with a set of tatoos for children (maybe you remember chewing gums with tatoo sold in our shops and how popular they were). But in 1999 Mattel had to stop the production of this doll because parents stated that she has bad influence on their children. I haven't used her for a model yet but I am thinking of forest fairies, elves etc.

Bílé spodní prádlo - White Lingerie

10. května 2009 v 19:54 Holčičí tajnosti - Girls' Secrets
Před asi dvěma týdny jsem začala trochu reorganizovat svoji skříň - zjistila jsem totiž, že už se mi tam nic nevejde a přitom nemám pořád co na sebe. A bohužel jsem zjistila, že už se nevejdu do několika, byť relativně neunošených, podprsenek. Co s nimi? Vyhodit je to škoda, cizím dát je člověku hanba, přece jen, jedná se o dost intimní věci. Takže jsem se rozhodla je rozebrat na materiál pro panenky. A hned jsem jednu prubla na spodní prádlo. Košíčky byly krajkové - z nich jsem udělala panence podprsenku - a zbytek byla lycra, té většina padla na kalhotky. Hotové kalhotky jsem pak ozdobila mašličkou, odpáranou z jiné staré podprsenky. Celý modýlek jsem navlékla na Christine, protože mi přišlo, že černošce ta bílá barva pasuje nejlíp. Možná v tom vypadá tak trochu vyzývavě (někdo by řekl jako k...a), ale podle mě jí to sluší :D

About two weeks ago I started to organise my wardrobe - actually, I found that nothing fits there and all the time I do not have anything to wear. And, unfortunately, I also found that I cannot fit into a couple of quite new wonderbras. What to do with them? It was a pity to throw them away and it would be a shame to give them to some strangers, after all, they are quite intimate things. So I decided to cut them for material for dolls. And I tried one of them immediately to make the lingerie. The cups were made of lace - I used it for the doll's bra - and the rest was lycra, most of it I used for the panties. At the end I decorated the panties with a bow from another old bra. I put the whole model on Christine because it seemed to me that the black "skin" of the doll and the white colour of the lingerie make a nice contrast. Maybe the doll looks a bit seductive now (somebody would say like a b...h) but I like her very much :D

Locations of Site Visitors