Pokud máte zájem o některé z našich oblečků, k dispozici je vám Katalog (neustále se upravuje). Nechce-li se vám čekat na zhotovení oblečků na zakázku, většinou najdete oblečky ke koupi tady.

Francouzské dvorské šaty (1775) - French Court Dress (1775)

30. května 2009 v 12:25 |  Historické - Historical Dress
Francie 18. století. Na trůn nastupuje Marie Antoinette a do módy se znovu dostávají krinolíny. Co to vlastně bylo? Krinolína byla konstrukce, která se nosila pod sukní a tvarovala ji na bocích do šířky. První krinolíny se dělaly ze železných obručí, pokrytých kůží, které se spojovaly do jakési "klece" pruhy látek. Později byly tyto konstrukce nahrazeny vycpávkami a polštářky. Tento kostým se skládá ze spodního prádla, bohaté krajkové spodničky, pro toto období typické, vytvarované malými polštářky na bocích. Vrchní sukně má budit zdání těžkého brokátu. Živůtek je vytvarovaný do "véčka" a přiléhá těsně na tělo, je zdobený zlatou výšivkou. Rukávy přiléhají těsně k horní části paže až po loket, ale směrem dolů se rozšiřují a odhalují záplavu krajek na manžetách.
Účesy této doby byly složité a od 70. let 18. století sahaly postupně výš a výš, až dosahovaly téměř 60 cm! Klobouky se nosily poměrně veliké a bohatě zdobené. V módě byla zejména pera různých ptáků.

France, 18th century. Marie Antoinette is ascending the throne and farthingales are again in the fashion. But what was the farthingale? It was a framework worn under dresses to create the widest possible skirt which extended only at the sides. Early farthingales were made of leather covered iron hoops, sewn together with strips of fabric, to form a cage. This was replaced in the latter part of the century with pads and pillows. This costume consists of bloomers, an opulent lace underskirt typical of the era, complete with pads sewn in at the hips for an authentic profile. The overskirt should have the look of heavy brocade. The bodice is tightly ttted with a deep V waistline, decorated with gold embroidery. The sleeves are tight at the upper part of the arm but towards the wrist there are wider, revealing a cascade of lace at the cuff.
Coiffures of this period were elaborate and from the early 1770's continued to get higher and higher, until reaching a height of nearly two feet! Hats of this period were of necessity quite large and fairly decorated. Especially feathers of various birds were very fashionable.
Model byl tvořený podle návodu od Paradise Publications - edice Crochet Collector Costume, sešit č. 2. Protože mě nebaví tvořit přesně podle návodu a protože u nás se sehnal jiný materiál, plus se mi nelíbila jejich kombinace barev, rozhodla jsem se trochu experimentovat. Tady je původní obrázek od Paradise:

The model was made according to the Pattern by Paradise Publications - Crochet Collector Costume, vol. 2. Because I do not like working exactly according to the pattern and because I had different material, plus I did not like their combination of colours, I decided to experiment a little. Here is the original picture by Paradise:
Jako materiál jsem si zvolila vlnu zn. Gloria. Je relativně tenká a dobře se s ní pracuje. Protože se mi nelíbila čistě bílá spodnička, zvolila jsem světle modrou. Vrchní šaty jsem chtěla výraznější, a tak jsem si vybrala malinový odstín. Klobouk v tom samém odstínu mi ale připadal divný, a tak jsem ho uháčkovala také modrý. Zlatou na ozdobu jsem nechala, jemné růžové linky nahradila modrými. Šaty jsem začala háčkovat na jaře 2007, kdy jsem vytvořila spodní prádlo, klobouk, spodničku bez vycpávek a část vrchních šatů. Jenže na ty mi došel materiál, a tak jsem si objednala z VLNAPu další, ovšem byl výpadek ve výrobě a další slibovali až koncem roku 2007. Přišla v říjnu, ale zůstala pokojně v krabici, protože jsem před Vánoci neměla čas, všechno se připravovalo na přistěhování mého zahraničního přítele, takže jsem přebírala a organizovala věci v celém bytě, aby se nám sem vešel. Přítel přijel v lednu 2008 a jelikož jsme se do té doby viděli jen třikrát, téměř veškerý čas byl věnovaný zvykání si na společné soužití a samozřejmě, ve stádiu relativně čerstvé zamilovanosti jsme chtěli být co nejvíc spolu, takže jsem svého koníčka na čas odložila. Znovu jsem se k tomu dostala až na jaře tohoto roku, kdy jsem panenku svlékla, všechno jakž takž zbavila prachu a trochu zapracovala na spodničce. Předně jsem ji zkrátila, protože podle návodu vyšla moc dlouhá, a potom jsem přišila polštářky, abych vytvarovala boky. Vybalila jsem i novou vlnu, že dokončím poslední zhruba 3 cm, co zbývaly na šatech. Jenže byla nová barvicí lázeň, a tak odstín byl o dost světlejší než na původních šatech. Co naplat, šaty jsem musela celé udělat znovu. Pak nastal problém se zlatou. Tu původní, kterou jsem použila na spodním prádle a klobouku, jsem nějak nemohla najít. Uklidila jsem ji tehdy tak, abych ji zcela určitě našla, až budu potřebovat... Použila jsem tedy vyšívací Madeiru, protože nic jiného jsem neměla. Byla to příšerná práce a po dvou hodinách mi došla a víc nebylo. Potřebovala jsem ještě tak na půlku vrchních šatů. Takže jsem zase párala a pátrala po nějaké jiné zlaté. V Kolíně nic neměli, ba dokonce ani v Praze jsem nesehnala. Erika mě navnadila, že má nějakou zlatou šálku, kterou si budu moct vypárat, no na srazíku mi řekla, že je bohužel stříbrná :D Mamka nakonec nějakou zlatou sehnala, ale ta se mi moc nelíbila. No, po dalších dvou měsících shánění jsem to vzdala a použila ji. Protože byla zase trochu jiná, než ta původní, předělala jsem i lem klobouku.
Nakonec zbývaly rukávy, se kterými jsem si dost užila. Naštěstí se dělaly tak, že se nemusely obracet, to bych v té jejich "šířce" asi nezvládla. Na sukni jsem použila dva velké knoflíky, sehnala jsem jich na eBay šest, byly moc krásné, nevím, jestli se zrovna sem hodí, ale opravdu jsem se do nich zamilovala :D Na živůtek jsem nakonec přišila zlatou na ozdobu, to byla taky peripetie, musela jsem ji opatrně přišívat bodově nití, aby to nebylo vidět, na to háčkované se přišívala opravdu hrozně, takže místy vyšla trochu jinak, než bych si přestavovala. Celé šaty jsem nakonec doplnila modrou růžičkou jako třešničkou na dortu.

As a material I chose wool Gloria. It is quite thin and I like working with it. Because I did not like pure white underskirt I chose light blue. The overskirt I wanted a bit brighter, so I chose raspberry. But the hat in this colour seemed to me strange, so I made it blue. Gold for decoration was ok, tiny pink lines were replaced by blue. I started making this dress in spring 2007 when I made the bloomers, hat, underskirt without pads and a part of the overskirt. But I ran out of material so I ordered more in VLNAP, but they were out of stock and promised new at the end of the year. It came in October but it stayed peacefully in the box, because before Christmas I did not have any time, I was preparing everything for moving of my foreign boyfriend, I was going through and sorting all the things in our small flat so my boyfriend could have some place here :D My boyfriend came in January 2008 and because we had met before only three times, we spent almost all our time together, so I put my hobby aside for some time. I started working on this dress again in spring 2009 when I undressed the doll, got rid of dust and finished the underskirt. First of all I adjusted it to be shorter and after that I added little pillows to make the hips look properly. I also opened the box with new material to finish those 3 cm of overskirt. But they used a bit different colour so the shade was lighter than the former material. Well, what to do... I made the overskirt again. After that I had problems with gold. I somehow could not find the one I used for the bloomers and the hat. You know, I put it somewhere so I could always find it... so I did not :D I used Madeira (normally used for embroidery) because I did not have anything else. It was horrible work and after two hours I found I had too little of it and still about half of the overskirt to do. So I undid it and was searching again for something to use. In Kolin they had nothing, even in Prague no success. Erika told me she had had some old shawl for me to use the material from it. But at the meeting it turned out it was silver :D My mum finally got some gold but I did not like it very much. Well, after another two months I gave up and used it. Because it was again a bit different from the former one, I had to do the hem of the hat again. At the end I made sleeves - I had really fun with them. Fortunately they were made to not be turned, I would not be able to turn them in their "width". For the skirt I use two big buttons - I bought six of them on eBay, they were so lovely. I do not know if they really fit here but I really fell in love with them :D The bodice I decorated with gold, too, I had to sew it in points for the stitches to not be visible. It was really horrible work sewing it on the crochet base, so sometimes it is a bit different from my wish. The whole dress I finished with a little rose - as a top of the cake.

Spodní prádlo a klobouk - Bloomers and hat
"Bombarďáky", nabírané pod koleny a ozdobené proužkem růžové a zlaté, s krajkovými manžetami. Klobouk široký, částečně skládaný, zdobený zlatým lemem a ptačím perem.

Bloomers gathered under the knees and decorated with strips of pink and gold, with lace cuffs. Hat is wide, partially folded, decorated with golden trim and bird feather.

Spodnička - Underskirt
Háčkovaná vějířkovým vzorem, aby imitovala krajku. Po dokončení jsem z rubu přišila vycpávky na boky, vyrobené z nepoužitých patchworkových čtverečků, které jsem zašila do jakési síťky, uháčkované z téže vlny, jako je spodnička.

Made in shells to look like lace. After finishing it I added pads for hips. I made them from unused patchwork squares, closed in some kind of crochet net made of the same material as the underskirt.

Základ vrchních šatů - Base of the overskirt
Háčkované drobným mušličkovým vzorem z malinové vlny. Vzor má imitovat bohatý těžký brokát.

Made in little shells pattern of raspberry wool. The pattern should imitate rich heavy brocade.

Model po dokončení - Completed model
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katy Katy | E-mail | Web | 31. května 2009 v 8:16 | Reagovat

Ahoj Tatokalan,
tak a je to tady, Tvůj skvost v celé své kráse a já nemám slov, tak dlouho jsem se těšila a nyní mě nenapadají ty správné slova, jak bych Ti vychválila tvou nádhernou francouzskou dámu.Ale musím říct, že čekání stálo za to a moc Tě obdivuji, že i když jsi se šaty měla tolik starostí, že jsi je dokončila, to já bych se asi na to vykašlala, takže díky moc, že jsi měla tolik trpělivostí, výsledek je excelentní.
Jdu se ještě kochat Tvou nádherou a žasnout, jak někdo něco takového krásného může umět vytvořit, měj se moc pěkně, ať se ti pořád tak krásně Tvé díla daří.Ahoj Katy.

2 tatokalan tatokalan | 31. května 2009 v 11:03 | Reagovat

děkuju moc, Katy :) Ony nejsou zas tak nádherné, ta zlatá na živůtku vyšla trochu nakřivo :D ale určitě mi daly motivaci na další, protože když to člověk vidí hotové, na první pohled to vypadá opravdu krásně. Takže čekám na další zásilku vlny a pak uvidím, do čeho se pustím, pár šatů mám v užší soutěži, tak uvidím, na které padne volba :D

3 Katy Katy | E-mail | Web | 31. května 2009 v 18:03 | Reagovat

Neodolala jsem a opět jsem přišla nakouknout na Tvou nádheru.
Momentálně mě fascinují ty rukávy, jsou perfektní a výšivku nakřivo vůbec nevidím, dáma je úžasná.Těším se na další historické šaty a moc držím palce, ať jsou přinejmenším stejně krásné jako tady ty.Můžu být zvědavá a zeptat se, jakou barevnou kombinaci nyní vytvoříš?Ať se ti dílo daří, pěkný den,ahoj Katy.

4 tatokalan tatokalan | 31. května 2009 v 19:38 | Reagovat

volba padla na plesové šaty z konce 19. stol., má je na svých stránkách Erika i Monka, tak se chci pokusit zjistit, jak to vyjde mně :D Rozhodla jsem se pro dost divokou kombinaci, řekla bych... spodnička bude slonovinová (nemám nějak ráda tu čistě bílou barvu) a šaty budou v kombinaci tmavěšedomodrá a světle modrá, ale jakoby v negativu, tmavé šaty a světlé lemy, normálně by to mělo být naopak :)

5 Katy Katy | E-mail | Web | 1. června 2009 v 8:47 | Reagovat

Mám ráda zajímavé barevné kombinace, proto se moc na Tvou další dámu těším.Rozesmála mě Tvá věta, že jsi zvědavá jak to výjde Tobě, přesně tak taky s Monou tvoříme, že nakonec nám výjde úplně jiný model než byl původní záměr, ale aspoń je každý model originální a o tom to je, nemám pravdu?
Pěkný den, ahoj Katy.

6 tatokalan tatokalan | 1. června 2009 v 12:55 | Reagovat

přesně tak, mě nebaví tvořit 100% podle návodu, no na druhou stranu se mi nechce 100% fantazírovat... tak vždycky něco zkouším a pak nechávám prostor fantazii, zdá se mi to tak ideální :D

7 kata kata | 1. července 2009 v 16:31 | Reagovat

rada by som sa potešila pohľadom na pekneč šatičky,ale mam nejak rozmazane obrazky.Prečo?

8 tatokalan tatokalan | 2. července 2009 v 16:00 | Reagovat

to já nevím, právě jsem taky se zděšením zjistila, že jsou rozmazané, možná nějaká závada na blog.cz, doufám

9 tatokalan tatokalan | 2. července 2009 v 16:14 | Reagovat

tak nevím, proč, ale v adminu mi z článků polovina obrázků zmizela - to jsou právě ty rozmazané... tak je tam vkládám znovu, mělo by to už být dobré, ale nevím, jestli to vydrží, opravdu netuším, co se tam stalo, proč zmizely :(

10 Hanka - Marmota Hanka - Marmota | Web | 23. července 2009 v 11:22 | Reagovat

Tak jsem tu dlouho nebyla a tu krásu jsem prošvihla, když byla nová... ale je pořád stejně krásná. :-) Musela to být pořádná piplačka.

11 Pavla Němcová Pavla Němcová | E-mail | 19. října 2011 v 14:26 | Reagovat

Dobrý den,moc se mi líbí vaše historické šatičky,také mám odkazy na návody,ale vše jen v angličtině,nemohla byste mi prosím zaslat nějaké v češtině? Děkuji Pavla Němcová

12 tatokalan tatokalan | 19. října 2011 v 14:52 | Reagovat

[11]: Já je nemám v češtině, pracuji podle těch anglických od Paradise :)

13 Engina1 Engina1 | E-mail | 13. června 2012 v 14:36 | Reagovat

Dobrý den mám na Vás žádost, zda byste mi mohla popsat ten vzoreček jak se dělá ten brokát ty růžové šatičky a jak jste docílila u té modré spodničky ty bochánky. děkuji moc. Engi

14 tatokalan tatokalan | 13. června 2012 v 14:53 | Reagovat

[13]:Je to háčkované podle anglického popisu od Paradise, historické kostýmy, model č.2 - obálka je na druhém obrázku. Návod se dá sehnat např. na eBay nebo přímo u Paradise, pokud už není vyprodaný.

15 Iva Iva | E-mail | 6. února 2013 v 10:40 | Reagovat

Dobrý den.Chtěla bych Vás poprosit jestli by jste mi nenapsala jak jste udělala vějířkový vzor na těchto šatech.Moc se mi líbí a nevím jak je uháčkovat,anglicky neumím a překladač to přeložit neumí.Děkuji předem za radu Iva Kulhánková

16 Tatokalan Tatokalan | 6. února 2013 v 11:23 | Reagovat

[15]: Dobrý den, Ivo. Váš komentář byl podnětem pro nový článek http://tatokalan.blog.cz/1302/slovnicek-hackovani. Doufám, že to českým tvořilkám pomůže :)

17 Iva Iva | E-mail | 6. února 2013 v 15:04 | Reagovat

Hezký den.Moc děkuji za podrobný slovník anglických slov určitě pomůže.Hned se na to vrhnu a jsem zvědavá co mi nakonec vznikne.Přeji hezký den a další krásné tvoření

18 Iva Iva | E-mail | 11. března 2015 v 17:03 | Reagovat

Dobrý den.Chtěla bych Vás moc poprosit zda by jste mi nezaslala popisek na Francouzské dvorské šaty (1775) nebo na vějířkový a mušličkový vzor.Nevím jak se háčkují a postup nemohu nikde najít.Děkuji Iva Kulhánková

19 Tatokalan Tatokalan | 22. března 2015 v 9:22 | Reagovat

Jak už jsem psala, popis a jeho části, tedy i vzor, jsou předmětem autorských práv. Nemohu je uveřejnit. Obálka návodu je zde ve článku na obrázku, stačí dohledat např. na ebay a návod si koupit.

20 StephenWhiff StephenWhiff | E-mail | 12. září 2018 v 11:13 | Reagovat

ice cream sandwich tablets  http://stilnox.forums-free.com/  best diet pills for women

21 StephenWhiff StephenWhiff | E-mail | Pondělí v 13:20 | Reagovat

baptist memorial healthcare memphis  http://saxenda.zimbile.com/  prescription medicine for anxiety

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Locations of Site Visitors