Pokud máte zájem o některé z našich oblečků, k dispozici je vám Katalog (neustále se upravuje). Nechce-li se vám čekat na zhotovení oblečků na zakázku, většinou najdete oblečky ke koupi tady.

Únor 2010

Listopad 2008, Klasická princezna - November 2008, Fairy-tale Princess

25. února 2010 v 19:00 Téma měsíce - The Topic of the Month
Kolem tohoto tématu jsem chodila jak kolem horké kaše, nechtěla jsem ho uspěchat, a tak jsem čekala na ten správný nápad. Nápadů přišlo několik, ale vždycky jsem se rozhodla pro něco jiného, což jsem stejně nakonec zase zavrhla. Až začala Raven mluvit o té výstavě a hře na osvobozování princezen, a tak jsem si řekla, že by to princeznu chtělo. Nakonec jsem udělala nejen princeznu, ale i prince :)

I was beating about the bush with this topic, I didn't want to hurry anywhere so I was waiting for the right idea. Ideas came, indeed, but I always decided for something else, which I eventually chased away again. When Raven started talking about that exhibition and game with releasing princesses, I said to myself: "This calls for a princess." In the end I made not only a princess but also a prince :)

Princezna
Princezna má bohatou spodničku, uháčkovanou z bílé Glorie, přes to vrchní šaty se širokou sukní. Šaty jsou háčkované "jedním tahem", začínala jsem od krku a pokračovala až dolů. Jako materiál jsem zvolila mou oblíbenou (kdo četl francouzskou dámu, pochopí) malinovou Glorii. K šatům jsou přiháčkované nabírané rukávy ze stejného materiálu jako spodnička. Dolní lem sukně je ozdobený zlatým háčkovaným okrajem, v pase je přišitý háčkovaný řetízek z téhož materiálu a zlatá je použitá i na obháčkování výstřihu. Rukávy jsou protažené uháčkované řetízky, které jsou zavázané na mašle. Na živůtek jsem nakonec našila pouze tři zlaté perličky, větší zdobení už se mi zdálo moc.

The Princess
The princess has a rich underskirt made of white Gloria, overdress has also a wide skirt. The dress is made "from the beginning to the end" - I started from the neck and continued to the lower edge. As a material I chose my favourite (those who read French Lady understand) raspberry Gloria. The dress has gathered sleeves made of the same material as the underskirt. The lower edge of the skirt is decorated with golden crochetted trim, the waist has sewn crochetted chain and the golden material is used also as a neckline trimming. Crochetted chains are pulled through the sleeves and knotted as bows. At the end I put only three golden pearls on the bodice, more decorating seemed to me a bit too much.
Princ
Práce na princovi začala spodní košilí, na kterou jsem využila zbytek bílé Glorie od princezniny spodničky. Růžový kostým jsem mu ovšem dělat nechtěla, a tak jsem zvolila královsky červenou na tuniku a krémovou na kamaše (elasťáky, jak jim doma přezdíváme). Obě barvy jsou opět Glorie. Kamaše jsou uháčkované pouze krátkými sloupky - pořád kolem dokola (nuda), jen u pasu je řada dlouhých sloupků, kterou je protažený řetízek na zavazování. Z červené Glorie jsou uháčkované boty, klobouk a tunika. Klobouk je baretového střihu s našitým perem (konečně jsem otevřela ten pytlík s brky, která jsem loni koupila na e-bay, rázem byl celý pokoj zasypaný peřím, než jsem našla to, co se mi líbilo). Základ tuniky je jenom z červené Glorie, na tomto základě je pak ze zlatého materiálu naháčkovaná jakási "síť". Na dolním okraji tuniky jsem si představovala královský hermelín, jenže jsem pořád nemohla sehnat tu správnou kožešinu, chtěla jsem takový ten umělý plyš s krátkým vlasem, ale nikde nic takového neměli. Mamka nosila od ochotných lidiček fůru králičiny, ale to se nedalo použít. Dokonce jsem v hračkářství koupila karnevalovou masku zajíčka Playboye a rozpárala mu uši, protože na nich byla přesně taková kožešina, kterou jsem chtěla - problém byl v tom, že by to nestačilo v jednom kusu, musela bych sešívat a to by bylo ošklivě vidět. Nakonec problém vyřešila mamka naprosto nečekaným způsobem - navštívila jednu bohatě zásobenou galanterii v Praze a přivezla pytel různých prýmků a ozdobných lemovek. Přímo jsem skočila po jednom s červenými kamínky a když jsem objevila ještě zlatý, který se k němu pěkně hodil, zajásala jsem a jen bez dechu čekala na ráno, jestli to při denním světle vypadá opravdu tak hezky, jako při umělém. Žádnou závadu jsem neobjevila, a tak jsem ráno oboje použila na olemování tuniky a konečně jsem byla spokojená :)
Ještě jsem zapomněla dodat, že boty jsou ozdobené zlatými perličkami.

The Prince
Working on the prince started with the shirt where I used the rest of the white Gloria after making the princess' underskirt. But I didn't want to make a pink costume for him, of course, so I chose royal red for the tunic and beige for the pantalons (at home we have a nickname "elastic tights" for it). Both colours are again Gloria. The pantalons are made only with single crochets - around and around (boring), only the waist is made witch double crochets and there is a chain pulled through them to tie the pantalons. The red Gloria was used for the boots, the hat and the tunic. The hat has a beret shape and it's decorated with a white feather (finally I opened the bag with the feathers I bought on e-bay last year, immediately the whole room was covered by feathers before I found THE ONE I liked). The base of the tunic is made only of the red Gloria and on this base there is a golden "net". On the lower edge of the tunic I imagined ermine but I couldn't find the right material, I wanted synthetic plush but it was nowhere to buy. Mum kept bringing a lot of rabbit fur she got from kind people but it wasn't possible to use that. I even bought a carnival mask (Playboy rabbit) in the toyshop, just because its ears had exactly the same plush I wanted - the problem was that it wasn't possible to sew it in one piece and I didn't want to have visible joining stitches. At the end mum solved this tricky situation in absolutely sudden way - she visited one shop in Prague and brought a bag full of various decorative trims. I grabbed one with red gems and when I discovered a golden one which went nicely with the former one, I started celebrating. I was waiting for the morning, breathless, to find if it looks as perfect in the daylight as it looked in the evening. It did, so in the morning I fastened both on the tunic and finally I was happy :)
I forgot to say that the boots are decorated with golden pearls.
Obrázek zezadu (from the back):
A z boku (from the side):

Indiánka na výstavu

25. února 2010 v 18:20 Ostatní - Others
Když jsme dělaly Indiánky do tématu měsíce (taky se tu časem objeví, jen nestíhám), netušily jsme, že se budeme muset o něco podobného pokoušet ještě jednou. Leč všechny tři Indiánky se prodaly, a tak se mamka dala do tvoření další, protože na výstavě jsme chtěly ukázat, že i tohle se dá na panenky udělat. A protože má mamka jako hlavní koníček korálkování, vyřádila se na ozdobách opravdu dokonale. Při háčkování šatů se jí pořád nelíbilo tohle a tamto, každou chvíli párala, a tak nakonec šaty nepředstavují žádný určitý kmen, jsou směsí několika různých variant a Indiánskou kulturou jsou pouze inspirovány.

When we were making Native Americans for the topic of the month (in future they will be here too, I'm just pretty behind my plan) we didn't have a clue that we would have to try something like that once more. But... all three Native Americans are sold and so mum started making another one because we wanted it for the exhibition - to show that even this is possible to create for dolls. And, because mum's biggest hobby is beading, she really enjoyed making the trimmings and decorations. During crochetting the dress she didn't like this and that, every now and then she was undoing her work, so eventually the dress isn't any certain tribe, it is a mixture of various costumes and Native American culture just inspired it.

Červen 2008, Flamenco - June 2008, Flamenco

23. února 2010 v 22:11 Téma měsíce - The Topic of the Month
Věřte nebo ne, ale o tomhle tématu měsíce jsem přemýšlela víc než rok a pořád jsem neměla tu správnou inspiraci. Věděla jsem jenom, že určitě nechci dělat nic tradičního, ale spíš se nechám tím slovem "flamenco" jen inspirovat. Taky jsem věděla, že to určitě bude červeno-černá kombinace, aby tam aspoň zdání zachování tradičnosti bylo :) Nakonec inspirace přišla zcela náhle asi před dvěma měsíci, někde jsem viděla něco, co bylo vydávané za večerní šaty, ale mně se ten střih líbil právě na to zamýšlené flamenco, tak jsem to zkusila. Flamenco by se v tom asi tancovalo špatně, ale pro mě mají nádech exotiky i tak.

Believe it or not, I had been thinking about this topic more than a year and I still hadn't had the proper inspiration. I only knew I didn't want to do anything traditional but more likely to be just inspired by the word itself - flamenco... I also knew I wanted red and black colours - to keep at least a shade of traditional dress :) Eventually the inspiration came very suddenly about two months ago. I saw somewhere what should had been an evening dress but I liked the idea for my image of flamenco - so I tried it. Flamenco would be probably danced in it quite badly but for me it is still an exotic picture.
Mamka se s tím poprala jinak, ona zase zachovala tradičnější střih šatů, ale experimentovala s barvami a její žluto-červené šaty jsou opravdu ohnivé :)

My mum made it in a different way, she kept more traditional shape of the dress but experimented with colours and her yellow and white combination is really full of "fire" :)

Novinky - únor 2010

13. února 2010 v 20:24 Novinky - News
Tak, za dva týdny nás čeká výstava v Roudnici n. Labem a moje prstíky se nestačí hojit, jak makám na dokončování modelů nebo na nových, pro které mě ještě skoro na poslední chvíli "chytla" inspirace. Naštěstí mám zrovna období panenek, takže mě to ohromně baví.

Dokončila jsem nějaké rozešité věci, které mi ležely v krabici od bot z loňského jara, kdy mě taky šití bavilo :D To byste nevěřili, co člověk v takové krabici od bot za téměř rok najde... zjistila jsem, že sako pro chlapa je vlastně hotové, zbývalo ho obrátit na líc a našít knoflíky a patentky. Pro knoflíky jsme s mamkou v pondělí zlítaly všechny kolínské zdroje, nakonec jsme koupily co nejmenší jsme našly, ale stejně jsou trochu velké :( Kalhoty a rolák měl ušitý od loňska a model i se sakem mi vnukl myšlenku, že by bylo pěkné na výstavu vzít svatební pár. Takže jsem ještě honem háčkovala nevěstu, minulý týden vznikly šaty, dneska jsem dokončila vlečku a tvorbu závoje chytře svěřila mamince :P
Taky jsem dokončila noční košili - tady mi přítel složil nečekaný kompliment, když ji považoval za večerní šaty. Bordó krajku na olemování jsem neměla, tak jsem použila bílou, no a druhý den měli v galanterii přesně takovou bordó, jakou bych bývala potřebovala, grrr. Ale s bílou to zas vypadá víc jako noční košile, tak co ;) Při tvoření tohoto modýlku jsem se rozhodla udělat ještě luxusní saténové pyžamko, které jsem dokončila dneska.
Konečně mám taky hotový model, který jsem měla v hlavě od loňska, kdy jsem na něm začala pracovat - bílý úpletový rolák, béžové kalhoty a navrch hnědou koženou vestu - kalhoty a vestu jsem udělala v podstatě okamžitě (kalhoty už u nás doma jsou slavné, poprvé jsem se snažila udělat kapsy na zadku a ozdobné prošívání - obojí dopadlo katastrofálně a možná proto mám ty kalhoty tak ráda :D), zbýval dokončit rolák, takže teď už je model komplet.
Další rozdělanou věcí byly úpletové večerní šaty v délce nad kolena, materiál bílý úplet se stříbrnými ozdobami - vypadalo to jako malilinkaté cvočky. No, rozdělaná věc není úplně správné slovo, bylo to jen nastříhané a našpendlené. Teď už se přesunuly ze stádia rozdělanosti do stádia dodělanosti.
Šaty stylu 70. let dopadly dost hrozně, já blázen je střihla ze strašně tenkého úpletu jen proto, že se mi líbil vzorek. Úplet se příšerně krčil, takže šaty naprosto ztratily svůj "áčkový" tvar a vznikly z nich moderní minišaty - ale top modelce celkem sluší, nevyhodily se :)
Raven chtěla na výstavu pořád nějakého prince osvoboditele (děti budou mít bojovou hru - osvobozování princezny), tak mě to inspirovalo k tvorbě princovského kostýmu (princeznu už mám). Běhala jsem všude možně a sháněla vhodnou kožešinku na olemování tuniky, až jsem nakonec v hračkářství koupila maškarní čelenku zajíčka playboye a použiju plyš z ušisek - jen se mi do toho ještě musí chtít.
Z nedostatku sluníčka mě chytají deprese, a tak mě nějak popadlo tvoření plavek. Zkusila jsem jedny vcelku uháčkovat, třikrát jsem je předělávala, než nějak tak fungovaly, takže jsem se rozhodla další jednodílné plavky ušít. Vzpomněla jsem si, že loni jsme v sekáči "vybufetily" úpletový top s moc pěkným vzorkem, takže jsem se vrhla do mých třech krabic s látkami-které-určitě-v-nejbližší-době-použiju (zbytek je ve sklepě) a látku našla, plavky střihla a dneska s nadšením ušila. Bohužel mi trochu pozdě došlo, že není dobré si veškeré záložky špendlit hned, takže jsem měla pocit, že držím v ruce ježka (au au, ještě teď mě bolí prsty). Navíc šít třímilimetrovou záložkou milimetrovými stehy, aby se nikde nic nekrčilo, se rovnalo sebevraždě. Ale výsledek stojí za to, nerada se chválím, ale připadají mi skoro perfektní. A příteli úplně - a on mi většinou modely kritizuje (říká tomu konstruktivní kritika) :D
Nějak mi dneska z toho šití šla hlava kolem, a tak jsem zalovila v igelitce se zbytkovými klubíčky a za asi dvě hodinky vznikly háčkované šaty s kanýrkem - úplně neplánovaně, ani nepojednou na výstavu, prostě jsem se chtěla jen tak odreagovat.
Mamka taky nezahálela, udělala na výstavu Indiánku (všechny z loňského témata měsíce už jsou pryč) a rozhodla se dodělat šaty na španělskou tanečnici (nebo Cikánku, tak tomu taky říká).

Fotky novinek bohužel ještě nemám, panenky jsou oblečené a připravené, jenom to světlo není :(
(Dneska - neděle - světlo bylo, takže se pilně fotilo, teď mi toho leží fůra na disku, musím se tím prohrabat, vybrat nejlepší fotky a připravit k nim články.)

Co tedy plánujeme vzít na výstavu? Jelikož tam nevystavujeme samy, prostor je omezený a my máme jen určitý malý počet stojánků a panenek, u kterých bych necítila téměř fyzickou bolest, když na ně někdo sáhne (nebo by nebolela peněženka), rozhodly jsme se pro jedenáct modelů, které mají představit průřez naší tvorbou a rozdílnost témat. (Odkazy na všechny zprovozním, až se je povede nafotit a přibudou tady na blogu.)

- Surcotte, 13.-14. století
- Ženich a nevěsta (2 modely)
- Španělská tanečnice
plus spousta oblečků na prodej, pokud bude zájem (a hlavně lidi, Roudnice má polovinu obyvatel, co Kolín)

Tak z toho začínám mít docela trému, uvidíme, jak to bude probíhat, jestli se někdo přijde podívat, jestli se to bude líbit... držte nám palce :)
Locations of Site Visitors