Pokud máte zájem o některé z našich oblečků, k dispozici je vám Katalog (neustále se upravuje). Nechce-li se vám čekat na zhotovení oblečků na zakázku, většinou najdete oblečky ke koupi tady.

Květen 2011

Jarní komplet na vycházku - Spring Walking Outfit

29. května 2011 v 13:52 Kostýmky - Suits
Musím se předem omluvit za nízkou kvalitu fotek, ale bylo ošklivo a nebyl čas čekat, až bude lepší počasí, protože se do tohoto oblečku těsně po jeho vytvoření zamilovala kolegyně Julie a hned ho chtěla koupit pro svou dcerku Mirandu.
First, I would like to apologize for a low quality of the pictures but the weather was dull and I did not have time to wait for better weather because my colleague Julie fell in love with this outfit as soon as I finished it. She wanted to buy it immediately for her daughter Miranda.

Komplet se skládá z tunikových šatů, které jsou dělané tak, aby hotový model vypadal jako kombinace sukně a tuniky (sukně se z rubu připojí ve výšce pasu, nechávají se na ni volná oka), pásku, kloboučku a šálu. Vybrala jsem kombinaci tmavě růžové a bílé barvy, bohužel ta růžová na fotce vypadá spíš jako červená. Klobouček je ozdobený koupenými růžičkami (zásoba z e-bay).
The outfit consists of a tunic dress made in such a way that the complete model looks like a combination of a skirt and a tunic (the skirt is crochetted from the waist, joined into the free loops of the wrong side), belt, hat and a shawl. I chose a combination of dark pink and white colour, unfortunately, the pink one looks somehow red-ish in the pictures. The hat is decorated with roses I bought on e-bay.

Tady jsou vidět šaty bez šálu.
Here you can see the dress without the shawl.

Příběh panenek

4. května 2011 v 10:55 Zajímavosti - Interesting Things
Děti si hrají s panenkami od nepaměti. Staří Řekové je vyráběli z pálené hlíny a první dřevěné panenky se objevily v Evropě v 15. století. Ve viktoriánských časech byly panenky i děti oblékány tak, aby vypadaly jako dokonalé miniatury dospělých. Opravdu ve velkém se však panenky začaly vyrábět až v 50. letech 20. století. Jakmile v r. 1959 vstoupila na scénu Barbie, trh s panenkami se velice změnil...

Viktoriánská doba
V dobách panování královny Viktorie dodávaly těm nejdražším panenkám na přitažlivosti módní, překrásně vypracované róby. Panenky z papírové drti se formovaly strojově, kdežto živějšího výrazu obličeje se dosahovalo při tvarování z vosku, porcelánu, zatímco tělo a končetiny se vyráběly z látky nebo kozinky. V 60. letech 19. stol. začaly panenky otáčet hlavičku, ale první "zavírací oči" se objevily až o 30 let později.
Viktoriánská panenka, obrázek z http://reigninggifts.com/dolls.htm.

Papírové panenky
Papírové panenky byly levnější, zástupnou variantou panenek porcelánových. Jejich popularita se datuje od 40. let 19. stol. Původně byly ručně malované a prodávaly se s celou řadou módních šatiček. V jistém slova smyslu by se daly srovnat, co se týče odbytu na trhu, s "trvanlivostí" panenky Barbie - ve 40. a 50. letech 20. stol. šly doslova na dračku a já si pamatuju, že jsem jich jako malá měla také fůru (vyrůstala jsem v době, kdy u nás Barbie byla jen pro vyvolené - před rokem 1989), dokonce jsem si pro ně i sama malovala oblečení. Papírové panenky mohou sloužit i jako inspirace pro tvůrce dobové módy pro panenku Barbie, protože jejich množství a podoby se za ta léta snad ani nedají spočítat, pro příklad pár obrázků:
Panenka - miminko
Po roce 1900 získaly na oblibě panenky - miminka. Změnil se i materiál, používaný na jejich výrobu. Levnější panenky se začaly vyrábět z celuloidu, jedné z prvních forem umělé hmoty. Tělové barvy se dosahovalo přidáním růžového pigmentu do povrchové vrstvy a následným přelakováním.
Panenka z r. 1950, fotka z ebay.

Populační exploze
Vývoj plastických hmot způsobil v 50. letech 20. stol. rozhodující změnu na trhu s panenkami. Tyto materiály byly omyvatelné, příjemné na dotek a co víc - stálobarevné! Další vylepšení přišlo v r. 1957, když se vlasy mohly začít zapouštět do hlavičky panenky pomocí vpichů. Do té doby se lepila paruka pouze na její povrch. Zanedlouho se velkou módou staly panenky, které umí chodit a mluvit.Tato a podobné panenky se vyráběly pod názvem Chatty Cathy (česky něco jako Brebentilka Cathy) a před příchodem Barbie to byly nejlépe prodávané panenky na světě. Její kouzlo tkvělo v roztomilých větičkách, které zažvatlala, když se zatáhlo za kroužek na jejích zádech. Další oblečky se prodávaly odděleně. Obrázek z http://www.celebrityicing.com.

"Jiná panenka" - předchůdkyně Barbie
V době rostoucí populariky rock'n'rollu se zrodila myšlenka panenky - modelky. A nebyla to Barbie, která byla první! Zakrátko měla tato "dospělá" panenka k dispozici módní oblečení, šperky, nylonové punčochy a boty na vysokých podpatcích. Panenky se vyráběly v rozmezí od 20 do 30cm výšky a rychle se prosadily na trhu. Některé z nich se prodávaly s celým šatníkem, jiné bez dalších doplňků. Za všechny můžeme zmínit např. Bild Lilli, která se vyráběla v Německu a byla pro ni charakteristická jakási "kudrna" uprostřed čela. Poprvé byla uvedena na trh v srpnu 1955.Celá postava, obrázek z http://www.toyboxdeep.com/German+Bild+Lilli+Doll.htm.
Detail obličeje, obrázek z http://www.dollreference.com/bild_lilli.html.


(informace k článku čerpány z knihy Obrazový průvodce módním světem panenky Barbie, Egmont ČR, 2001 - originál Barbie - A Visual Guide to the Ultimate Fashion Doll, Dorling Kindersley Limited, 2000)
Locations of Site Visitors