Pokud máte zájem o některé z našich oblečků, k dispozici je vám Katalog (neustále se upravuje). Nechce-li se vám čekat na zhotovení oblečků na zakázku, většinou najdete oblečky ke koupi tady.

Příběh panenek

4. května 2011 v 10:55 |  Zajímavosti - Interesting Things
Děti si hrají s panenkami od nepaměti. Staří Řekové je vyráběli z pálené hlíny a první dřevěné panenky se objevily v Evropě v 15. století. Ve viktoriánských časech byly panenky i děti oblékány tak, aby vypadaly jako dokonalé miniatury dospělých. Opravdu ve velkém se však panenky začaly vyrábět až v 50. letech 20. století. Jakmile v r. 1959 vstoupila na scénu Barbie, trh s panenkami se velice změnil...

Viktoriánská doba
V dobách panování královny Viktorie dodávaly těm nejdražším panenkám na přitažlivosti módní, překrásně vypracované róby. Panenky z papírové drti se formovaly strojově, kdežto živějšího výrazu obličeje se dosahovalo při tvarování z vosku, porcelánu, zatímco tělo a končetiny se vyráběly z látky nebo kozinky. V 60. letech 19. stol. začaly panenky otáčet hlavičku, ale první "zavírací oči" se objevily až o 30 let později.
Viktoriánská panenka, obrázek z http://reigninggifts.com/dolls.htm.

Papírové panenky
Papírové panenky byly levnější, zástupnou variantou panenek porcelánových. Jejich popularita se datuje od 40. let 19. stol. Původně byly ručně malované a prodávaly se s celou řadou módních šatiček. V jistém slova smyslu by se daly srovnat, co se týče odbytu na trhu, s "trvanlivostí" panenky Barbie - ve 40. a 50. letech 20. stol. šly doslova na dračku a já si pamatuju, že jsem jich jako malá měla také fůru (vyrůstala jsem v době, kdy u nás Barbie byla jen pro vyvolené - před rokem 1989), dokonce jsem si pro ně i sama malovala oblečení. Papírové panenky mohou sloužit i jako inspirace pro tvůrce dobové módy pro panenku Barbie, protože jejich množství a podoby se za ta léta snad ani nedají spočítat, pro příklad pár obrázků:
Panenka - miminko
Po roce 1900 získaly na oblibě panenky - miminka. Změnil se i materiál, používaný na jejich výrobu. Levnější panenky se začaly vyrábět z celuloidu, jedné z prvních forem umělé hmoty. Tělové barvy se dosahovalo přidáním růžového pigmentu do povrchové vrstvy a následným přelakováním.
Panenka z r. 1950, fotka z ebay.

Populační exploze
Vývoj plastických hmot způsobil v 50. letech 20. stol. rozhodující změnu na trhu s panenkami. Tyto materiály byly omyvatelné, příjemné na dotek a co víc - stálobarevné! Další vylepšení přišlo v r. 1957, když se vlasy mohly začít zapouštět do hlavičky panenky pomocí vpichů. Do té doby se lepila paruka pouze na její povrch. Zanedlouho se velkou módou staly panenky, které umí chodit a mluvit.Tato a podobné panenky se vyráběly pod názvem Chatty Cathy (česky něco jako Brebentilka Cathy) a před příchodem Barbie to byly nejlépe prodávané panenky na světě. Její kouzlo tkvělo v roztomilých větičkách, které zažvatlala, když se zatáhlo za kroužek na jejích zádech. Další oblečky se prodávaly odděleně. Obrázek z http://www.celebrityicing.com.

"Jiná panenka" - předchůdkyně Barbie
V době rostoucí populariky rock'n'rollu se zrodila myšlenka panenky - modelky. A nebyla to Barbie, která byla první! Zakrátko měla tato "dospělá" panenka k dispozici módní oblečení, šperky, nylonové punčochy a boty na vysokých podpatcích. Panenky se vyráběly v rozmezí od 20 do 30cm výšky a rychle se prosadily na trhu. Některé z nich se prodávaly s celým šatníkem, jiné bez dalších doplňků. Za všechny můžeme zmínit např. Bild Lilli, která se vyráběla v Německu a byla pro ni charakteristická jakási "kudrna" uprostřed čela. Poprvé byla uvedena na trh v srpnu 1955.Celá postava, obrázek z http://www.toyboxdeep.com/German+Bild+Lilli+Doll.htm.
Detail obličeje, obrázek z http://www.dollreference.com/bild_lilli.html.


(informace k článku čerpány z knihy Obrazový průvodce módním světem panenky Barbie, Egmont ČR, 2001 - originál Barbie - A Visual Guide to the Ultimate Fashion Doll, Dorling Kindersley Limited, 2000)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Locations of Site Visitors